Aktualizacja: 10.03.2017 17:58 Publikacja: 10.03.2017 17:58
Foto: Fotorzepa, Maciej Zienkiewicz
Polska od kilkunastu miesięcy stawia na budowę sojuszu z Wielką Brytanią. I choć można się oczywiście zastanawiać, czy taki alians powinien być najważniejszym wektorem naszej polityki zagranicznej, jeśli już decyzja została podjęta, warto rozliczać naszą dyplomację z realizacji tego celu. Pod tym względem zakończone właśnie Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie było niewątpliwie świetnym pomysłem.
Sprowadzenie do Warszawy ważnych polityków z Wielkiej Brytanii, ale też przedstawicieli środowisk intelektualnych, biznesowych oraz mediów, by podczas całodniowej konferencji wymienili się opiniami ze swoimi polskimi odpowiednikami – to sprawdzony sposób na budowę wzajemnych relacji. Na współprzewodniczącego forum ze strony Brytyjskiej wskazano sir Malcolma Rifkinda, szefa MSZ m.in. w rządzie Margaret Thacher, a więc legendę angielskiej dyplomacji. Do Warszawy przyjechał też sir Alan Duncan, minister ds. Europejskich i Ameryki w londyńskim MSZ, a więc również postać z pierwszego szeregu brytyjskiej dyplomacji. Współgospodarzami byli również ambasadorzy – brytyjski w Warszawie Jonathan Knott oraz polski w Londynie prof. Arkady Rzegocki. Spotkanie rozpoczęło się koktajlem i elegancką kolacją w stołecznym Bristolu, obrady zaś odbywały się w pięknym Belwederze.
Choć podstawa programowa edukacji zdrowotnej jest bardzo zróżnicowana, do powszechnej świadomości przebija się wyłącznie komponent dotyczący zdrowia seksualnego człowieka. Mam nadzieję, że to jedynie z powodów politycznych.
Rząd Donalda Tuska chroni swoich sojuszników. Ale zarazem trudno dyskutować z faktem, że w dobie wojen hybrydowych jest to ważne dla polskiej demokracji.
Zapowiedź umieszczenia telewizji TVN i Polsat na liście polskich firm strategicznych to symbol czasów, w których przyszło nam żyć. Coś, co wczoraj wydawałoby się niemożliwe, jutro może być oczywiste.
Dlaczego młodzi potrzebują dziś tak skomplikowanego slangu? Bo chcą nam pokazać, że wcale nie jesteśmy tacy mądrzy, jak nam się wydaje. Bo jak można nie rozumieć sigmy, skibidi czy brainrot? To wyraz buntu, który nie przejawia się już na ulicy, tylko w internecie, w serwisach społecznościowych, które dla młodych ludzi są dziś naturalnym środowiskiem.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Przemówienie Rafała Trzaskowskiego na konwencji w Gliwicach wskazuje na zmianę ideologiczną w Koalicji Obywatelskiej. Krytyka globalizacji i odrzucenie unijnej umowy handlowej z Mercosur to sygnał, że PO chce się odciąć od elitarnych postulatów, kierując uwagę na problemy milionów Polaków.
Stosunki UE z Wielką Brytanią, która z niej wystąpiła, powinny być bliższe. Warto poluzować unijny rynek dla Brytyjczyków w zamian za bezpieczeństwo – wynika z badań opinii publicznej po obu stronach kanału La Manche przeprowadzonych przez ECFR.
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu prezydent Joe Biden zatwierdził memorandum, które zawiera "mapę drogową" dla następnej administracji USA, dotyczącą przeciwdziałania zacieśnieniu współpracy między Chinami, Iranem, Koreą Północną i Rosją.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas