Nawet kilka tysięcy ofiar śmiertelnych żywiołu w departamencie zamorskim Francji (WIDEO)

Co najmniej kilkaset, a być może nawet kilka tysięcy osób zginęło na terenie Majotty, departamentu zamorskiego Francji, archipelagu położonego w Kanale Mozambickim na Oceanie Indyjskim, po uderzeniu najpotężniejszego od niemal 100 lat cyklonu - informują lokalne władze.

Publikacja: 16.12.2024 05:17

Majotta po przejściu cyklonu

Majotta po przejściu cyklonu

Foto: AFP

arb

- Sądzę, że z pewnością będzie kilkaset, może nawet tysiąc albo kilka tysięcy (ofiar) - poinformował prefekt Francois-Xavier Bieuville w rozmowie z lokalnymi mediami.

Nad Majottą przeszedł najpotężniejszy cyklon od ponad 90 lat

Na pytanie o liczbę ofiar cyklonu Chido francuskie MSW przyznaje, że obecnie „trudno jest ustalić liczbę ofiar” i, na razie, nie można podać konkretnych szacunków dotyczących tego, ile osób zginęło w wyniku uderzenia cyklonu.

Cyklon Chido

Cyklon Chido

Foto: PAP

Cyklonowi Chido, który uderzył w Majottę w weekend, towarzyszyły porywy wiatru osiągające prędkość 200 km/h. Cyklon uszkodził wiele domów, budynków rządowych i szpital. Był to najpotężniejszy cyklon, jaki nawiedził archipelag od ponad 90 lat.

- To, czego doświadczamy, to tragedia, wygląda tak, jakbyśmy obserwowali krajobraz po wojnie atomowej... Widziałem, jak znikały całe dzielnice (miasta) – mówi Mohamed Ishmae, mieszkaniec stolicy Majotty, Mamoudzou.

Lokalne media publikują zdjęcia i nagrania pokazujące m.in. kobietę, która pcha łóżeczko z noworodkiem po zalanym korytarzu szpitala, a także zdjęcia policyjnych łodzi wyrzuconych na brzeg i zdjęcia, na których widać powalone na budynki mieszkalne palmy kokosowe.

- Moje myśli są z wszystkimi rodakami na Majotcie, którzy przeszli przez najstraszliwsze kilka godzin, a niektórzy stracili wszystko, stracili życie – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Cyklon nad Majottą: Dokładnej liczby ofiar nie da się ustalić?

W ostatnich kilku dekadach tysiące ludzi emigrowało z Komorów, wysp u wybrzeży wschodniej Afryki, do Majotty, gdzie poziom życia jest wyższy – przypomina Reuters. Na Majotcie miało mieszkać ponad 100 tys. nielegalnych imigrantów – wynika z danych francuskiego MSW. Wielu z nich mieszkało w prowizorycznych domach, które zostały zniszczone przez cyklon.

- Ustalenie dokładnej liczby ofiar będzie skomplikowane, ponieważ Majottę zamieszkują w większości muzułmanie, którzy grzebią swoich zmarłych w ciągu 24 godzin – przyznał jeden z urzędników francuskiego MSW.

Władze Majotty obawiają się, czy po przejściu cyklonu będą w stanie zapewnić wszystkim mieszkańcom dostęp do bieżącej wody i żywności. Władze Francji dostarczają obecnie pomoc do Majotty za pomocą mostu powietrznego z Reunionu, innego departamentu zamorskiego Francji znajdującego się w tym rejonie.

Ponad 3/4 mieszkańców Majotty żyje poniżej progu ubóstwa na poziomie, na jakim określa go Francja. Francja skolonizowała Majottę w 1843 roku i anektowała ją, wraz z pobliskimi Komorami, w 1904 roku. W referendum z 1974 roku mieszkańcy Komorów opowiedzieli się za niepodległością i zerwaniem z Francją, ale 63 proc. mieszkańców Majotty zagłosowało za pozostaniem pod kontrolą Paryża.

Klęska żywiołowa, jaka nawiedziła Majottę, jest pierwszym wyzwaniem, z jakim mierzy się nowy francuski rząd, stworzony przez Françoisa Bayrou.

Klęski żywiołowe
Pożary w Los Angeles: Znów zaczyna wiać. 6,5 mln osób zagrożonych
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Klęski żywiołowe
Pożary w Los Angeles nadal poza kontrolą. Rośnie liczba ofiar
Klęski żywiołowe
Wielki koszt pożarów w Los Angeles. Nie tylko w miliardach dolarów
Klęski żywiołowe
Tragedia w Kalifornii. Środowisko filmowe solidarnie reaguje na pożary
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Klęski żywiołowe
Ogień otacza Los Angeles. Straty osiągnęły wartość nawet 150 mld dolarów
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego