Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 11 listopada 2008 r. (Święto Niepodległości) i 15 sierpnia 2008 r. (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 18 stycznia 2009 r. (niedziela) – to przykłady z bazy odpowiedzi Ministerstwa Finansów. Takich niedzielnych i świątecznych interpretacji było w ostatnim roku 20.
Biuro prasowe Ministerstwa Finansów potwierdza nam, że daty na interpretacjach to daty ich wydania. Czy to oznacza, że izbom skarbowym tak bardzo zależy na szybkim rozwianiu wątpliwości podatników, że aż pracują w dni wolne?
– Nie podpisujemy interpretacji w niedzielę ani w święta – mówi Roman Kucharczyk, wicedyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, kierujący Biurem Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej. – Daty z dni wolnych to zwykłe czeskie błędy stażystów, których zatrudniamy do wprowadzania interpretacji do systemu informacji podatkowej.
– To pomyłki osób wprowadzających dane, a nie zamierzone działania – potwierdza Agnieszka Żukowska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Warszawie.
– [b]Każdemu zdarzają się błędy, ale urzędnicy powinni się przyłożyć do wprowadzania danych zamieszczanych w bazie odpowiedzi[/b] – mówi Gerard Dźwigała, radca prawny i doradca podatkowy w Kancelarii Dźwigała & Ratajczak. – [b]Interpretacja powinna oceniać stan prawny w dniu wydania. Jeśli nie ma pewności, czy ta data jest prawidłowa, może wprowadzić w błąd podatników korzystających z bazy interpretacji, do których publikacji minister finansów jest przecież zobowiązany[/b].