Wystarczy, że zgodnie z umową najmu lokal zostanie przeznaczony na cele mieszkaniowe, nawet gdy będzie to trwało tylko tydzień. Podatnik będzie musiał wówczas oddać jedną dziesiątą odliczonego VAT.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 8 listopada 2011 (IPPP2/443-958/11-2/MM).
Stanowisko podatnika
Z pytaniem zwrócił się podatnik prowadzący indywidualną działalność gospodarczą. Kupił on kilka lokali mieszkalnych wyłącznie do wykonywania działalności opodatkowanej VAT. Zamierzał wynajmować je tylko na cele inne niż mieszkaniowe (np. na biura).
Odliczył więc podatek naliczony z faktury otrzymanej od dewelopera. Przedsiębiorca nie wyklucza jednak, że okoliczności zmuszą go do wynajmowania lokalu na cele mieszkaniowe. Chciał się więc upewnić, jakie skutki będzie to miało dla jego rozliczeń VAT. Podkreślił, że zmiana przeznaczenia lokali (z działalności zwolnionej na opodatkowaną i odwrotnie) może następować kilka razy w roku.
Zdaniem podatnika w takiej sytuacji należy skorygować VAT na podstawie art. 91 ust. 7a ustawy o VAT. Dotyczy on towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy (z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 tys. zł).