Niezwłocznie powinien nastąpić zwrot nadpłaconej opłaty od wniosku za interpretację przepisów podatkowych. Jego forma w każdej konkretnej sprawie będzie uzgadniana z wnioskodawcą – zapewnia w odpowiedzi przekazanej „Rz” Ministerstwo Finansów.
O tym, że podatnicy mają problem z prawidłowym uiszczaniem opłaty za wydanie interpretacji, pisaliśmy wczoraj w artykule „Nadpłata za wniosek nie podlega zwrotowi”. Trudność sprawia im ustalenie liczby opisanych stanów faktycznych czy zdarzeń przyszłych, od których należy zapłacić po 75 zł. Dodatkowo przepisy nie przewidują zwrotu nadpłaconej opłaty.
Resort finansów potwierdza, że ordynacja podatkowa i rozporządzenia wykonawcze do niej wydane na podstawie art. 14b § 6 i 7 nie regulują kwestii związanych ze zwrotem opłaty od wniosku. Niemniej organem właściwym do stwierdzenia, czy opłata została wniesiona w prawidłowej wysokości, jest dyrektor izby skarbowej właściwy do rozpatrzenia konkretnego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
Zgodnie z art. 14f § 1 i 2 ordynacji opłatę należy wpłacić w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku. Po jego upływie dyrektor izby może więc stwierdzić, czy została wniesiona w prawidłowej wysokości i czy nie została nadpłacona. Jeśli więc stwierdzi, że wnioskodawca wniósł opłatę za większą liczbę stanów faktycznych (zdarzeń przyszłych), niż przedstawił we wniosku, opłata – jak twierdzi ministerstwo – podlega zwrotowi. Zwrot ten powinien nastąpić niezwłocznie po stwierdzeniu nadpłaty.