Uzyskane przez podatników odpowiedzi to niespełna 8 proc. ogółu interpretacji prawa podatkowego, jakie wydały wszystkie urzędy skarbowe w 2006 r.
Ministerstwo Finansów podsumowało właśnie na prośbę “Rz” pierwsze pół roku funkcjonowania nowych zasad wydawania interpretacji prawa podatkowego. Nowe reguły obowiązują od 1 lipca 2007 r. – interpretacje wydają teraz cztery biura krajowej informacji podatkowej, z upoważnienia ministra finansów. Wcześniej sporządzały je poszczególne urzędy skarbowe. Kiepską ubiegłoroczną statystykę poprawia nieco 40 451 interpretacji, jakie zostały wydane przez urzędy skarbowe jeszcze na starych zasadach.
Dane, jakie przekazało nam Ministerstwo Finansów, nie pozostawiają złudzeń: podatnicy nie mają zaufania do interpretacji wydawanych na nowych zasadach. Pokazuje to także liczba wniosków, z jakimi wystąpiły osoby fizyczne i przedsiębiorcy.
Od 1 lipca do końca 2007 r. do biur KIP wpłynęło raptem 10 233 wnioski. Nie wszystkie jednak doczekały się odpowiedzi. Interpretacje indywidualne uzyskało bowiem 4406 podatników. Do tego nie wiadomo jeszcze, ile razy standardowy trzymiesięczny termin na udzielenie interpretacji został przedłużony. Dla porównania dodajmy, że w pierwszym półroczu ubiegłego roku wnioski o interpretację złożyło do urzędów skarbowych 32 674 podatników.
Dane uzyskane z ministerstwa nie dają odpowiedzi na pytanie, czy i w jakim stopniu drastyczny spadek liczby wniosków i wydawanych interpretacji to zasługa zmiany organu, a w jakim innych zmian, które wprowadzono 1 lipca 2007 roku. Do tych należą chociażby opłaty za rozpatrzenie wniosku o interpretację (75 zł za każdy stan faktyczny). Warto podkreślić, że w wielu przypadkach nowe interpretacje zapewniają podatnikom słabszą ochronę niż te wydawane na starych zasadach.