Przedsiębiorcy i osoby fizyczne skarżą się na niejednolite w skali kraju stosowanie przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Trudności nastręcza zwłaszcza podatek od nieruchomości oraz od środków transportowych. Dla wielu mieszkańców niepotrafiących poruszać się po Internecie kłopot stanowi już samo znalezienie strony urzędu miasta, a co dopiero interpretacji na niej opublikowanej.
[srodtytul]W praktyce wolnoamerykanka [/srodtytul]
Ten, kto myśli, że wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową nazwę miasta, by od razu wejść na stronę konkretnego urzędu miasta, może być zawiedziony. Miasta i gminy nie tworzą bowiem portali internetowych według jednego klucza. Bywa, że wystarczy wpisać nazwę miasta, by od razu trafić pod właściwy adres (np. [link=http://www.bydgoszcz.pl]www.bydgoszcz.pl[/link]), a czasami serwer wymaga podania bliższej nazwy, np. [link=http://www.um.warszawa.pl]www.um.warszawa.pl[/link]. Różnie wygląda też dostęp do biuletynu. Czasem wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową [link=http://bip.krakow.pl]bip.krakow.pl[/link] czy [link=http://bip.warszawa.pl]bip.warszawa.pl[/link], aby od razu znaleźć się na stronie biuletynu tamtejszych urzędów miast. Kiedy indziej, jak w wypadku Łodzi, konieczne jest najpierw wejście na stronę urzędu miasta ([link=http://www.lodz.pl]www.lodz.pl[/link]), chyba że podatnik wie, iż szukając bezpośredniego dostępu do biuletynu, w adresie strony należy wpisać [link=http://bip.uml.lodz.pl]bip.uml.lodz.pl[/link].
Niestety, zdecydowanie większe trudności nastręcza samo znalezienie interpretacji. Gminy publikują je wprawdzie w BIP, ale w różnych, czasami najmniej spodziewanych, zakładkach.
Przykładowo urząd miasta Krakowa publikuje ostateczne interpretacje – jak poinformowała nas Cecylia Wołoch, dyrektor Wydziału Podatków i Opłat – na stronie www.bip.krakow.pl w zakładce „Finanse i mienie”, a dalej: „Podatki i opłaty lokalne” i „Pisemne interpretacje prawa podatkowego”. Z kolei na stronie biuletynu UM Łodzi interpretacji należy szukać w zakładce „Programy, publikacje, raporty”, a w Szczecinie – w zakładce „Podatki lokalne”, do której należy wejść przez zakładkę „Prawo lokalne”.