Reklama
Rozwiń

Rośnie liczba skarg na interpretacje podatkowe fiskusa

Izby skarbowe wydają podatnikom około 30 tys. odpowiedzi rocznie. W 2010 r. blisko 2,4 tys. z nich zaskarżono do sądów administracyjnych. Często stanowisko fiskusa jest sprzeczne z utrwalonym orzecznictwem

Publikacja: 23.09.2011 05:00

Rośnie liczba skarg na interpretacje podatkowe fiskusa

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Dane Ministerstwa Finansów wskazują, iż interpretacje podatkowe cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością (patrz ramka). Dla administracji oznacza to duże koszty. Wydanie jednej kosztuje ponad tysiąc złotych, podczas gdy zainteresowani – zarówno osoby fizyczne, jak i duże firmy – płacą tylko 40 zł.

Mimo tak dużych kosztów wydawania interpretacji podatkowych, jakie państwo ponosi, nie odgrywają one dziś swojej roli. Często zamiast rozwiązać problemy podatnika, wprowadzają niejasności i narażają go na wieloletnie spory z fiskusem.

– Nadal nie udało się osiągnąć spójności interpretacyjnej. Nierzadko dla podobnych zdarzeń gospodarczych wydawane są niespójne lub wręcz przeciwstawne interpretacje – mówi Wojciech Sztuba, partner zarządzający w TPA Horwath.

Tego typu rozbieżności pojawiają się np. w odpowiedziach dotyczących zwolnienia z VAT świadczeń medycznych.

W wielu sprawach fiskus konsekwentnie podtrzymuje niekorzystne dla podatników stanowisko, które potem uchylają sądy (patrz ramka). Przykładem mogą być interpretacje mówiące, iż ulga meldunkowa dotyczy budynku, a nie gruntu pod nim.

W rezultacie coraz więcej podatników kwestionuje stanowisko urzędów. – Wprowadzenie możliwości zaskarżania interpretacji podatkowych spowodowało, że gwałtownie wzrosła liczba spraw, którymi muszą się zajmować sądy administracyjne obu instancji – mówi prezes Izby Finansowej NSA Marek Zirk-Sadowski.

W jego opinii problemem jest także to, że ze względu na brak instancji odwoławczej sądy muszą rozstrzygnąć co do meritum spór między fiskusem a podatnikiem. Tymczasem początkowo zakładano, iż sądy będą kontrolować interpretacje jedynie pod względem formalnym.

Coraz częściej w kwestii polskich interpretacji wypowiada się również Trybunał Sprawiedliwości UE. Osiem z 25 pytań prejudycjalnych skierowanych do niego przez sądy było wynikiem interpretacji. Chodzi m.in. o kwestię tzw. samochodów z kratką (sygn. C-414/07) oraz VAT od sprzedaży ziemi przez osoby fizyczne (sygn. C-181/10).

Eksperci podkreślają, że po wyeliminowaniu wad system interpretacji jest przydatny.

– Interpretacje sprawdziły się jako narzędzie zarządzania sporami podatkowymi – uważa Agnieszka Tałasiewicz, partner w Ernst & Young.

Czytaj również:

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono