Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi.

Z pytaniem zwrócił się stomatolog mający własny gabinet. Nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Co więcej, prowadzony przez niego rodzaj działalności jest zwolniony z tego podatku. Wnioskodawca otrzymał niedawno dotację z UE na zakup sprzętu medycznego. Zamierza kupić unit stomatologiczny i aparat rtg. Zakup ten będzie udokumentowany fakturą VAT i będzie związany z czynnościami zwolnionymi z VAT. Zapytał, czy przysługuje mu zwrot podatku od tego sprzętu.

Dyrektor Izby Skarbowej podkreślił, że odliczenie VAT na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT możliwe jest w sytuacji, gdy nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. a tej ustawy, zwolnione z tej daniny są usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez lekarzy i dentystów. Ponadto art. 88 ust. 4 ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów niebędących zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT.

W tej sprawie warunki odliczenia nie są spełnione, gdyż sprzęt medyczny będzie wykorzystywany do działalności zwolnionej z VAT, a wnioskodawca nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Oznacza to, że nie ma prawa do odliczenia podatku.

Numer interpretacji  IPTPP2/443- -699/11-2/IR