VAT: nie rejestruje się usług wykonywanych na potrzeby własne

Firma wykonująca na własne potrzeby czynności, które wchodzą w zakres jej działalności gospodarczej, nie musi ich fakturować ani rejestrować w kasie fiskalnej

Publikacja: 13.01.2012 08:08

VAT: nie rejestruje się usług wykonywanych na potrzeby własne

Foto: www.sxc.hu

Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 8 grudnia 2011 r. (IPTPP2/443-559/11-2/JM).

Badanie we własnej stacji

Została ona wydana na wniosek przedsiębiorcy, który prowadząc stację kontroli pojazdów, sam wykonywał badania techniczne swoich samochodów.

Chodziło o kilkanaście pojazdów (samochodów, przyczep, lawet). Badania były wpisywane do  specjalnego rejestru i była od nich odprowadzana opłata na CEPiK zgodnie z przepisami prawa. Podatnik nie dokumentował ich fakturami VAT ani paragonami fiskalnymi. Pytał, czy postępuje prawidłowo.

Nie ma konsumenta

Izba uznała, że tak. Powołała się na art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, który mówi, kiedy nieodpłatne świadczenie usług uznaje się za odpłatne, a tym samym podlegające VAT.

Wskazuje on m.in. na nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Zdaniem izby w przypadku badań technicznych własnych samochodów nie może być mowy ani o jednym, ani o drugim.

„Pojęcie „świadczenie” – składające się na istotę usługi – należy interpretować zgodnie z jego cywilistycznym rozumieniem. Przez świadczenie należy zatem rozumieć każde zachowanie się na rzecz innej osoby.

Świadczenie zakłada istnienie podmiotu będącego jego odbiorcą (konsumentem usługi). Musi to być podmiot inny niż wykonujący usługę. Świadczenie na własną rzecz nie jest więc usługą, gdyż nie występuje wówczas konsument usługi (odbiorca świadczenia)” – czytamy w piśmie izby.

Potwierdzenie w dyrektywie

Dalej argumentowała ona, że o tym, iż usługa musi być wykonywana na rzecz podmiotu innego niż usługodawca, świadczy również brzmienie art. 27 dyrektywy 2006/112/WE w  sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Zgodnie z nim, aby zapobiec zakłóceniom konkurencji i po  konsultacji z Komitetem ds. VAT, państwa członkowskie mogą uznać za odpłatne świadczenie usług świadczenie przez podatnika usługi do celów działalności jego przedsiębiorstwa, w przypadku gdy VAT od takiej usługi, gdyby była świadczona przez innego podatnika, nie podlegałby w całości odliczeniu.

Izba uznała, że skoro nie ma takich wyjątkowych regulacji w ustawie o VAT, to dokonywanie świadczeń na rzecz swojej własnej działalności nie jest usługą. Nie dotyczy to przypadków, gdy usługa bądź towar zostały przekazane na potrzeby osobiste.

Konkluzja była taka, że skoro w opisanej sytuacji występuje czynność nieobjęta VAT, to nie podlega ona obowiązkowi udokumentowania VAT ani paragonem fiskalnym.

To nie jest zużycie na cele osobiste

Nie jest też opodatkowane VAT zużycie własnych towarów – wyprodukowanych i zakupionych – na cele działalności gospodarczej.

Wydaje się to oczywiste, jednak po ostatnich zmianach w przepisach o VAT dotyczących opodatkowania nieodpłatnych świadczeń przedsiębiorcy nabrali też co do tego wątpliwości. Świadczy o tym interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 listopada 2011 r. (ILPP2/443-1154/11-10/MN).

Spółka – producent wyrobów ceramicznych – pytała o opodatkowanie zużycia własnych wyrobów oraz zakupionych towarów (wyrobów ceramiki sanitarnej i wyrobów sanitarnych) na potrzeby remontów i inwestycji. Spółka odlicza VAT naliczony w związku z ich nabyciem (produkcją).

Chciała potwierdzenia, że ich zużycie na wskazany cel nie jest nieodpłatną dostawą towarów opodatkowaną na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Odpowiedź izby była pozytywna. Uznała ona, że „w tym przypadku nie ma miejsca zużycie towarów na cele osobiste podatnika”.

Skoro zużycie towarów nabytych i wyrobów własnych na potrzeby remontów i własnych inwestycji nie służy „zaspokojeniu celów osobistych podatnika i związane jest wyłącznie z prowadzoną działalnością gospodarczą”, nie podlega VAT.

Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 8 grudnia 2011 r. (IPTPP2/443-559/11-2/JM).

Badanie we własnej stacji

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”