Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy w sprawie organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Uzyskanie licencji na rozpowszechnianie utworów muzycznych online w całej UE będzie łatwiejsze. Stowarzyszenia, które zechcą udzielać licencji na różnych terytoriach, będą musiały spełniać normy europejskie. KE zamierza zwiększyć przejrzystość działania organizacji zbiorowego zarządzania. Tantiemy mają być sprawniej zbierane i przekazywane twórcom. Właściciele praw autorskich będą mogli wybrać stowarzyszenie, które najskuteczniej będzie zarządzać ich prawami.
– Dążenie do uporządkowania i zapewnienia większej przejrzystości działań organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi należy ocenić pozytywnie – mówi Karol Kościński, zastępca dyrektora Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów w Ministerstwie Kultury. – W tym kontekście projekt dyrektywy zaproponowany przez Komisję idzie w dobrym kierunku.
Ministerstwo podkreśla, że dyrektywa będzie stanowić istotny krok do budowy wspólnego rynku cyfrowego w Unii Europejskiej – na razie w sferze muzyki.
Inicjatywę KE popiera Europejskie Zrzeszenie Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów (GESAC), które skupia największe organizacje zbiorowego zarządzania w Europie (w tym Stowarzyszenie Autorów ZAiKS).
– W wielu wypadkach nasze zasady i praktyki już spełniają standardy projektu dyrektywy – powiedziała Veronique Desbrosses, dyrektor generalna GESAC.