Wiceminister Henclewska podkreśliła, że zdolność kreowania nowych produktów i rozwiązań technologicznych ma znaczący wpływ na rozwój gospodarczy kraju. – Wymaga to jednak z jednej strony ogromnych nakładów finansowych, zaś z drugiej zabezpieczenia prawnego stworzonych rozwiązań patentowych – powiedziała.

– Wybitni polscy naukowcy z każdej dziedziny nauki corocznie starają się stworzyć coraz nowocześniejsze i bezpieczniejsze produkty, jednakże wiedza na temat zabezpieczenia patentowego tych produktów wciąż jest na niezadowalającym poziomie – dodała.

W opinii podsekretarz stanu w MG ogromną możliwością dla Polski jest przyszłe wykorzystanie środków unijnych w perspektywie finansowej 2014-2020, gdzie priorytetowe działania będą skupiały się na zadaniach związanych z innowacyjnością i nowymi technologiami. – Główny strumień środków unijnych nakierowanych na B+R+I pochodzić będzie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, w ramach którego nacisk zostanie położony na udzielanie wsparcia na realizację wspólnych projektów przedsiębiorstw i jednostek naukowych – zaznaczyła.