Jak walczyć z fake newsami i obraźliwymi treściami w internecie? Ministerstwo Sprawiedliwości już wie. Ma gotowy projekt ustawy o ochronie wolności słowa. Chodzi o skuteczną walkę z fake newsami. Nie tylko jednak.
Pod ochroną sądu
Zgodnie z projektem serwisy społecznościowe nie będą mogły usuwać treści ani blokować kont użytkowników, jeśli treści na nich zamieszczane nie naruszają polskiego prawa.
W razie usunięcia treści lub zablokowania konta użytkownik będzie mógł złożyć skargę do serwisu. Ten będzie miał 24 godziny na jej rozpatrzenie. Niezadowolony z rozstrzygnięcia użytkownik będzie mógł zwrócić się do serwisu o przywrócenie dostępu, a w razie nieuwzględnienia tego – do sądu.
A co z treściami bezprawnymi?
Otóż po otrzymaniu skargi na bezprawną, w tym naruszającą dobra osobiste treść serwis musi ją rozpatrzyć w ciągu doby. Jeśli tego nie zrobi, głos zabierze sąd. W przypadkach zaskarżenia decyzji portalu do sądu, wyda on rozstrzygnięcie w ciągu siedmiu dni. W celu zapewnienia sprawności nowej szybkiej procedury ustawa przewiduje utworzenie w jednym z sądów okręgowych sądu ochrony wolności słowa na wzór niedawno utworzonych sądów własności intelektualnej.