W ramach inicjatywy realizowane będą działania mające na celu dostarczenie zainteresowanym stronom niezbędnych informacji i usług doradztwa, które umożliwią im uzyskanie dostępu do finansowania i opracowanie modeli biznesowych dostosowanych do potrzeb społeczności.

Cele

Zgodnie z celami określonymi w Agendzie Cyfrowej do 2020 r. 100 proc. gospodarstw domowych w Unii Europejskiej ma być podłączonych do Internetu za pomocą łącz szerokopasmowych o prędkości 30 Mb/s i przynajmniej 50 proc. gospodarstw domowych powinno mieć dostęp do łączy o przepustowości 100 Mb/s lub większej. Inwestycje w sieci szerokopasmowe są wciąż niewystarczające, a ich rozbudowa postępuje powoli, zwłaszcza na obszarach mieszanych, wiejskich, czy słabiej rozwiniętych gospodarczo. Inicjatywa „Łączność w społecznościach" ma pomóc w realizacji celów UE wskazanych w Agendzie Cyfrowej.

Dla kogo?

Adresatami inicjatywy „Łączność w społecznościach" są wszystkie podmioty publiczne, partnerstwa publiczno-prywatnego oraz prywatne, działające zarówno na szczeblu lokalnym, regionalnym, jak i krajowym, zainteresowane realizacją projektów mających na celu udostępnienie łączy szerokopasmowych.

Termin

Podmioty te mogą zgłaszać Komisji Europejskiej swoje pomysły i plany dotyczące projektów - termin składania wniosków upływa 15 października 2014 r., a najlepsze pomysły otrzymają „znak aprobaty" Komisji i dostęp do konkretnych form wsparcia.

Co można zyskać?

Formy wsparcia, jakie można uzyskać w ramach inicjatywy, to: