DocumentED to pakiety edukacyjne pozwalający na przygotowanie młodzieży oraz do pilotowania wycieczek po miejscach pamięci w trzynastu byłych niemieckich obozach koncentracyjnych. W oparciu o losy konkretnych więźniów pokazano represje stosowane przez nazistów wobec różnych grup ofiar.

Ze strony internetowej archiwum nauczyciele mogą pobrać ponad 40 pakietów. Młodzież może realizować je samodzielnie lub z nauczycielami.

„Młodzi ludzie często niewiele wiedzą o prześladowaniach stosowanych przez reżim nazistowski – mimo, że temat ten jest mocno podkreślany w programach nauczania. W obliczu prawicowej narracji szerzącej się w sieci bardzo ważnym jest, aby uczniowie byli dobrze poinformowani o faktach i nie dawali się wciągać w niebezpieczne hasła rasizmu i antysemityzmu" – wyjaśniają autorzy projektu.

- Kiedy uczniowie mają do czynienia z dokumentami z czasów nazistowskich i mogą zapoznawać się z osobistymi losami więźniów obozów koncentracyjnych, groza Holokaustu staje się bardziej zrozumiała. DocumentED pomaga uodpornić młodych ludzi na antysemityzm, rasizm i nienawiść do innego człowieka – uważa Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech.

Arolsen Archives to międzynarodowe centrum zajmujące się tematyką prześladowań niemieckiego narodowego socjalizmu, posiadające najobszerniejsze na świecie archiwum ofiar i osób. Zbiór ten, zawierający informacje o około 17,5 mln osób, jest częścią światowego dziedzictwa UNESCO.