Według danych brytyjskiego urzędu ds. konkurencji obie sieci mają sklepy w 463 lokalizacjach, co oznacza, że po ich połączeniu może dojść do zmniejszenia konkurencji na lokalnych rynkach. Połączone sieci Asda i Sainsbury's mogą zdominować inne sieci handlowe.

Według analityków likwidacja po jednym z supermarketów we wskazanych miejscach może być warunkiem zgody urzędu na połączenie obu sieci - informuje BBC.

Obie sieci handlowe maja łącznie 1210 placówek. Konieczność zamknięcia aż 463 oznacza dla nich uszczuplenie całej sieci o niemal 40 proc.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku fuzji Tesco z siecią Booker CMA, wtedy urząd dopatrzyła się 369 zdublowanych sklepów. Ostatecznie nie doszło do likwidacji wszystkich. Także w tym przypadku urząd nie zdecyduje się na nakaz zamknięcia wszystkich "podwójnych" placówek - uważa "The Guardian".

Wartość fuzji obu sieci handlowych to 14 mld funtów. Dla obu oznacza to znaczne wzmocnienie pozycji i połączenie sił w walce z niemieckimi sieciami dyskontowym Aldi i Lidl, które już teraz zajmują 13 proc. brytyjskiego rynku handlu detalicznego.