Atak hakerski kosztował znaną sieć 1 mld funtów

Brytyjski Marks and Spencer nie dość, że długo miał zupełnie zablokowane systemy informatyczne, przez co nie mógł usługiwać klientów, to problemy ze sklepem internetowym będą trwały jeszcze co najmniej dwa miesiące.

Publikacja: 21.05.2025 12:35

Atak hakerski kosztował znaną sieć 1 mld funtów

Foto: Reuters

Co najmniej 300 mln funtów wyniosą straty na sprzedaży i koszty operacyjne będące skutkiem ataku hakerskiego, który Marks and Spencer ujawnił 22 kwietnia. Od tamtej chwili kapitalizacja giełdowa spółki skurczyła się o 1 mld funtów.  

M&S jest nadal sparaliżowany po ataku hakerów

W wyniku ataku Marks and Spencer zupełnie wstrzymał sprzedaż internetową i mimo upływu kilku tygodni od tego kryzysu utrzymują się problemy z zamówieniami. Firma w komunikacie podaje, że od kilku tygodni zarządza bardzo skomplikowanym incydentem cybernetycznym i różne zespoły pracują całą dobę z dostawcami i partnerami, aby powstrzymać jego skutki i ustabilizować operacje.

Spółka przyznaje, że od tego czasu sprzedaż żywności została mocno ograniczona: chociaż sytuacja się poprawia, mniejsza jest dostępność wielu produktów. - W przypadku odzieży, akcesoriów do domu i urody sprzedaż online i zysk z handlu zostały mocno dotknięte konieczną decyzją o wstrzymaniu zakupów online, jednak sklepy stacjonarne pozostały odporne – czytamy w oświadczeniu spółki.

Dodaje ona, że można spodziewać się, że zakłócenia w sprzedaży online będą trwały przez cały czerwiec i lipiec. Będzie to również oznaczać wzrost kosztów zarządzania zapasami w drugim kwartale.

W oświadczeniu firma dodała, że spodziewany uszczerbek na zyskach operacyjnych w tym roku wyniesie około 300 mln funtów, co zostanie zmniejszone dzięki zarządzaniu kosztami, ubezpieczeniom i innym działaniom handlowym.

Czytaj więcej

Niemal połowa światowych eksporterów spodziewa się znacznego spadku przychodów

Hakerzy górą nie tylko w przypadku M&S

M&S poinformował, że nie może skomentować, czy zapłacił okup hakerom. Zdaniem analityków sugeruje to, że faktycznie się tak stało. Dyrektor generalny sieci Stuart Machin obwinił „błąd ludzki” za atak, powiedział analitykom, że firma jest na drodze do odzyskania sił i powrotu do normalnej działalności.

SkyNews podaje, że według rynkowych pogłosek handlowa grupa padła ofiarą hakerów znanych jako Scattered Spider, którzy byli powiązani z podobnymi atakami na Co-op i Harrods pod koniec kwietnia. Zarówno M&S, jak i Co-op przyznały, że skradziono dane osobowe klientów, ale twierdzą, że kradzieże ograniczały się do nazwisk i danych kontaktowych, a dane dotyczące płatności były bezpieczne.

Co-op poinformowało w zeszłym tygodniu, że zamierza poprawić dostępność artykułów spożywczych w swoich sklepach, ale efekty są dość mizerne, a niektóre sklepy straszą pustymi półkami.

- Marks & Spencer stracił znaczną część sprzedaży po tymczasowym wstrzymaniu zamówień online. Zakłócenia w dostawach oznaczały luki na półkach i więcej utraconej sprzedaży w sklepach. Firma poniosła również dodatkowe koszty odpadów i logistyki, co miało negatywny wpływ na zysk - wyjaśnia Dan Coatsworth, analityk inwestycyjny w AJ Bell. - Wciąż pozostaje wielką niewiadomą wysokość potencjalnych kar nałożonych na Marks & Spencer przez Information Commissioner's Office (ICO), które egzekwuje przepisy dotyczące ochrony danych - dodał.

Maksymalna grzywna nałożona przez ICO może wynieść 17,5 mln funtów lub 4 proc. globalnego rocznego obrotu, w zależności, która kwota jest wyższa. Marks & Spencer właśnie odnotował przychód w wysokości 13,8 mld funtów, więc 4 proc. tej kwoty to aż 552 mln funtów.

Co najmniej 300 mln funtów wyniosą straty na sprzedaży i koszty operacyjne będące skutkiem ataku hakerskiego, który Marks and Spencer ujawnił 22 kwietnia. Od tamtej chwili kapitalizacja giełdowa spółki skurczyła się o 1 mld funtów.  

M&S jest nadal sparaliżowany po ataku hakerów

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Rosja skarży Unię Europejską w WTO. W dniu rozmów Trumpa i Putina
Handel
Niemal połowa światowych eksporterów spodziewa się znacznego spadku przychodów
Handel
Polacy kupują z pomocą sztucznej inteligencji
Handel
Handlowy cios Brukseli w Ukrainę. Restyrykcje pojawiły się w trudnym momencie
Handel
Chiny nakładają cła antydumpingowe na tworzywa sztuczne z USA, UE, Japonii i Tajwanu