Emocje rozpala teraz system Krajowy System e-Faktur, który zacznie obowiązywać od 2024 r. Każdy będzie mógł poprosić od ręki o zamianę paragonu na fakturę, która trafi też do bazy danych Ministerstwa Finansów. Choć firmy chwalą cyfryzację dokumentów, to w przypadku tego rozwiązania nie brakuje wątpliwości.
- To dla handlu poważne wyzwanie, wiążące się z przystosowaniem systemów księgowo-kasowych do funkcjonowania w obszarach takich, jak relacje z konsumentami czy z kontrahentami. Nowy system będzie utrudnieniem dla konsumentów, wystawianie faktur dla osób fizycznych jest czasochłonnym i skomplikowanym procesem, który znacznie wydłuży czas obsługi klientów i spowoduje kolejki przy kasach - mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. - W trosce o dobro konsumenta i sprawne działanie sklepów stoimy na stanowisku, że należy wyłączyć z nowego systemu faktury wystawiane na osoby fizyczne – dodaje.
Zwraca też uwagę na to Izba Gospodarki Elektronicznej, która pozytywnie ocenia wprowadzenie e-faktur. - Niemniej jednak przejście z tradycyjnych faktur na e-fakturowanie jest rewolucyjną zmianą, która będzie wymagała dostosowania przez podatników wewnętrznych procesów obsługi zamówień, księgowania faktur sprzedażowych i zakupowych - pisze w uwagach do projektu. - Dotychczasowe doświadczenia np. przy wdrażaniu plików JPK_VAT wskazują, iż taki proces w większości organizacji będzie bardzo złożony i czasochłonny oraz związany z poniesieniem znacznych kosztów - dodaje.
Pojawiają się głosy o inwigilacji obywateli, ponieważ zbierane będą informacje o wszelkich transakcjach. - Podnosi się w tym zakresie kwestię konstytucyjności tych rozwiązań, w związku z możliwym naruszeniem prawa do prywatności oraz art. 17 unijnego rozporządzenia RODO, który gwarantuje prawo do usunięcia danych osobowych – zauważa radca prawny Piotr Urbanek z Kancelarii Up Legal. - Rozwiązania te z punktu widzenia kryterium dopuszczalności ograniczania w korzystaniu z konstytucyjnych praw i wolności mogą rodzić pewne wątpliwości natury konstytucyjnej i wymagają aktualnie doprecyzowania systemowego, aby zarzuty o niekontrolowany przepływ tych danych wypełniały gwarancje konstytucyjna oraz te wynikające z dyrektywy RODO - dodaje.
Czytaj więcej
Nie tylko sieci odzieżowe ruszają z sezonem wyprzedaży. Także te ogólnospożywcze od pierwszego dnia obniżają ceny na wiele kategorii.