O konieczności walki ze zjawiskiem szarej strefy, w tym o regionalnej współpracy między rządami, organami ścigania i biznesem rozmawiali uczestnicy szóstego światowego szczytu przeciwko nielegalnemu handlowi: Europa Środkowo-Wschodnia organizowanego przez The Economist. Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w Polsce.
Według Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju gospodarka światowa traci na nielegalnym handlu 2 bln dolarów rocznie.
"Szara strefa wciąż jest problemem, ale Polska może w wielu obszarach wyznaczać standardy walki z tym zjawiskiem. Według danych Eurostatu w 2021 zajęliśmy pierwsze miejsce w Europie pod względem zwiększanie dochodów z VAT w latach 2008-2021. Był to efekt szeregu wprowadzonych rozwiązań m.in. jednolitego pliku kontrolnego, czy mechanizmu split payment" - powiedział Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Czytaj więcej
Nielegalne papierosy stanowiły w drugim kwartale 2022 r. już tylko 4,9 proc. rynku. Szara strefa...
Podczas szczytu zaprezentowano raport „Nielegalny handel: skala, zakres, przepływy” przygotowany przez The Economist. Wynika z niego, że jedynie 37 proc. pokolenia Z (urodzeni w latach 1997-2003) uważa za nieakceptowalne kupowanie nielegalnych towarów. Z kolei ok. 31 proc. pokolenia Z i 26 proc. tzw. millenialsów uznaje, że konsumpcja nielegalnych towarów jest dopuszczalna w przypadku niedoboru produktów lub niekorzystnych warunków ekonomicznych.