Kolejny cios Brukseli w szczękę Kremla. Kutry na indeksie, nowe cła zaporowe

Komisja Europejska przygotowuje cła zaporowe na kolejne towary z Rosji. Po zbożach, roślinach oleistych i ich przetworach obostrzenia mają objąć m.in. rosyjską żywność i paliwo jądrowe. To rosyjski eksport wart rocznie 42 mld euro. Bruksela wymierzyła Kremlowi jeszcze jeden cios.

Publikacja: 01.06.2024 14:27

Rosyjskie kutry nie mają już wstępu do głównych portów Unii. Powód: podejrzenie, że rosyjscy rybacy

Rosyjskie kutry nie mają już wstępu do głównych portów Unii. Powód: podejrzenie, że rosyjscy rybacy zamiast łowić i dostarczać ryby zajmują się szpiegowaniem.

Foto: Andrey Rudakov/Bloomberg

Jak podaje „The Financial Times”, ministrowie handlu UE zwrócili się niedawno do Komisji Europejskiej o opracowanie planu wprowadzenia ceł na towary niepodlegające sankcjom, takie jak żywność, paliwo nuklearne i leki. Dochody uzyskane z ceł mają zostać przeznaczone na potrzeby Ukrainy. Z inicjatywą wystąpiła Szwecja.

Będą nowe cła na rosyjskie towary

Chociaż większość handlu UE z Rosją została wstrzymana w wyniku ataku na Ukrainę, część importu jest nadal dozwolona. Unijni importerzy nie chcą szukać nowych dostawców twierdząc, że brak jest alternatywnych opcji dostaw. Kreml z kolei straszy, że zastopowanie zakupów w Rosji spowoduje zakłócenia na rynku światowym. W rzeczywistości unijne firmy z własnej wygody i chęci wysokich zysków dotują rosyjską wojnę bez zahamowań.

Dlatego KE od 1 lipca wprowadza cła na rosyjską pszenicę tak wysokie – 95 euro za tonę – że są one faktycznie zaporowe - podkreśla FT. Podobnie jest w stosunku do olejów, innych zbóż i produktów przetworzonych. Bruksela powstrzymała się od nałożenia sankcji, aby przeciwstawić się ostrzeżeniom Kremla, że to Unia wstrzymuje eksport żywności do krajów rozwijających się.

Czytaj więcej

Jest cło zaporowe na zboże i oleje z Rosji i Białorusi. Poruszenie na Kremlu

Cła na zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne sprawią, że „Rosja nie będzie mogła zdestabilizować rynku UE poprzez zmianę kierunku eksportu zbóż”.

Rosyjskie kutry nie rybackie, ale szpiegowskie

Komisja Europejska wyprowadziła jeszcze jeden celny cios w szczękę Kremla. Rosyjskie kutry nie mają już wstępu do głównych portów Unii. Powód: podejrzenie, że rosyjscy rybacy zamiast łowić i dostarczać ryby zajmują się szpiegowaniem.

Stowarzyszenie Armatorów Floty Rybackiej poskarżyło się, że 16 maja kutrowi należącemu do przedsiębiorstwa Arctic Shipping, wchodzącemu w skład jednego z największych rosyjskich gospodarstw rybackich Norebo, odmówiono wejścia do holenderskiego portu Eemshaven, napisała gazeta RBK.

Czytaj więcej

Rosyjski import gwałtownie spada. Putin nie przekonał Chińczyków

„Holenderskie media podniosły jawnie rusofobiczną histerię, że rosyjska doktryna morska, zaktualizowana w 2022 r., rzekomo przewiduje bezpośrednią kontrolę nad statkami rybackimi i transportowymi przez władze rosyjskie. I że muszą one być w ciągłej gotowości do przeprowadzania pewnych „operacji specjalnych”. ubolewał Aleksiej Osincew szef stowarzyszenia.

Osincew zapomniał widać o tym, o czym przypomniała agencja Unian. W kwietniu rosyjskie kutry rybackie Lyra i Ester, które przypłynęły do ​​Norwegii z Wysp Owczych (autonomiczna grupa wysp na Atlantyku, należąca do Danii), zostały zatrzymane przez norweskie służby. Na ich pokładach znaleziono m.in. wojskowy sprzęt radiowy. W latach 2015–2022 rosyjskie statki zawijały do ​​portów Wysp Owczych ponad 200 razy.

Teraz kutry nie zawiną już do głównych portów Unii.

Jak podaje „The Financial Times”, ministrowie handlu UE zwrócili się niedawno do Komisji Europejskiej o opracowanie planu wprowadzenia ceł na towary niepodlegające sankcjom, takie jak żywność, paliwo nuklearne i leki. Dochody uzyskane z ceł mają zostać przeznaczone na potrzeby Ukrainy. Z inicjatywą wystąpiła Szwecja.

Będą nowe cła na rosyjskie towary

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Szefowa Banku Rosji traci cierpliwość, mówi o największym przegrzaniu gospodarki
Gospodarka
Bohater Rosji zatrzymany przez FSB. Odpowiadał za zaopatrzenie wojsk
Gospodarka
Bieda znikła z Rosji? Kreatywna statystyka na potrzeby Kremla
Gospodarka
Stan bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Raport wstydu
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Gospodarka
Państwa G7 uzgodniły warunki pożyczki dla Kijowa