Wicepremier wymienił doradców ds. cyfryzacji. Na czele menedżerka z T-Mobile

Józef Orzeł nie jest już przewodniczącym rady ds. cyfryzacji - zdecydował wicepremier Krzysztof Gawkowski. Powołał do doradzającego mu grona trzy nowe osoby. Na szefowa gremium awansowała przedstawicielka T-Mobile Polska.

Publikacja: 18.01.2024 18:49

Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

 Rada do spraw cyfryzacji, ciało opiniująco-doradcze działające przez ministrze cyfryzacji ma nowy skład. Wicepremier i szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odwołał trzy osoby rekomendowane przez swojego poprzednika Janusza Cieszyńskiego i powołał trzy inne oraz wyznaczył nową przewodniczącą rady.

Józef Orzeł wypadł z rady 

Zmianom w radzie ds. cyfryzacji poświęcona była czwartkowa konferencja.

- Podjąłem decyzje, że odwołuję z rady cyfryzacji i z funkcji przewodniczącego rady cyfryzacji, Józefa Orła, który do tej pory z rekomendacji ministra Janusza Cieszyńskiego te zadania pełnił. Odwołuję również pozostałych członków, którzy rekomendowani byli przez ministra Cieszyńskiego – cytuje wicepremiera Gawkowskiego PAP.

- Dokonujemy zmian w radzie cyfryzacji z jasnym przesłaniem — czas na mocne działanie, czas na odważne decyzje, czas na społeczne konsultacje – mówił Krzysztof Gawkowski.

Miał on odwołać poza Józefem Orłem także Tomasza Rychtera i Dariusza Milkę. Resort na razie nie opublikował nowego składu rady.

Józef Orzeł to b. polityk i poseł, filozof i ekonomista, a ostatnio m.in. członek Polskiej Fundacji Narodowej utworzonej w 2016 r. przez spółki z udziałem Skarbu Państwa. Uważany był za doradcę rządu PiS, ale nie stronił od krytyki tego ugrupowania. 

Szymielewicz, Siwińska i Kopczewska doradzą ministrowi

Krzysztof Gawkowski powierzył rolę przewodniczącej rady ds. cyfryzacji Agnieszce Jankowskiej, zasiadającej już w radzie, a pracującej ostatnio dla T-Mobile Polska na stanowisku dyrektor ds. public affairs.

Do rady powołał ponadto nowe trzy osoby. To prawniczka i działacza społeczna Katarzyna Szymielewicz, szefowa fundacji Panoptykon, dr Banka Siwińska, szefowa Fundacji Edukacyjnej Perspektywy oraz Perspektywy Women in Tech oraz dr hab. Katarzyna Kopczewska, profesor Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale nauk ekonomicznych (WNE UW) w Katedrze Data Science.

Kadencja do 2025 roku 

Zgodnie z przepisami Rada ds. cyfryzacji może składać się z 15-20 osób, rekomendowanych przez m.in. ministrów, Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego; współprzewodniczącego ze strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego; podmioty prowadzące badania naukowe lub prace rozwojowe w dziedzinie informatyki lub łączności, a także stowarzyszenia i izby gospodarcze reprezentujące przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie gospodarki elektronicznej, komunikacji, mediów, wytwarzania sprzętu informatycznego, oprogramowania lub świadczenia usług informatycznych.

Minister właściwy ds. informatyzacji powołuje radę na 2-letnią kadencję. Jej skład może się zmienić m.in. wtedy gdy któryś ze zgłaszających kandydata wycofa rekomendację.

Najwyraźniej to właśnie się stało: minister cyfryzacji wycofał rekomendacje dla trzech przywołanych powyżej osób. Resort nie sprecyzował natomiast, z czyjej rekomendacji do rady powołano nowe członkinie.

W 2023 r. Janusz Cieszyński, b. minister cyfryzacji na dwuletnią kadencję powołał radę w składzie: Józef Orzeł (przewodniczący), Izabela Albrycht, Katarzyna Chałubińska – Jentkiewicz, Andrzej Dulka, prokurator Agnieszka Gryszczyńska, Agnieszka Jankowska, Jolanta Jaworska, Michał Kanownik, Agnieszka Kister, Janusz Kosiński, Anna Beata Kwiatkowska, Dariusz Milka, Jarosław Mojsiejuk, Marta Poślad, Tomasz Rychter, Krzysztof Silicki, Patrycja Staniszewska, Robert Trętowski, Sławomir Wojciechowski i Małgorzata Zakrzewska.

Są wśród wymienionych osób zarówno przedstawiciele firm z sektora TMT (zarówno globalnych, jak i polskich), organizacji je zrzeszających, jak i instytutów i fundacji związanych z państwem.

Najgłośniejsze uchwały podejmowane przez radę w ostatnich latach dotyczyły dostawców sprzętu i infrastruktury telekomunikacyjnej. Członkowie tego ciała nie byli jednomyślni, czy należy wykluczyć z budowy sieci i obsługi instytucji państwa chińskie firmy.

Warto pamiętać, że minister cyfryzacji nie ma obowiązku postępować zgodnie z rekomendacjami rady ds. cyfryzacji.

 Rada do spraw cyfryzacji, ciało opiniująco-doradcze działające przez ministrze cyfryzacji ma nowy skład. Wicepremier i szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odwołał trzy osoby rekomendowane przez swojego poprzednika Janusza Cieszyńskiego i powołał trzy inne oraz wyznaczył nową przewodniczącą rady.

Józef Orzeł wypadł z rady 

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Szefowa Banku Rosji traci cierpliwość, mówi o największym przegrzaniu gospodarki
Gospodarka
Bohater Rosji zatrzymany przez FSB. Odpowiadał za zaopatrzenie wojsk
Gospodarka
Bieda znikła z Rosji? Kreatywna statystyka na potrzeby Kremla
Gospodarka
Stan bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Raport wstydu
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Gospodarka
Państwa G7 uzgodniły warunki pożyczki dla Kijowa