MFW: Włochy, Francja i Hiszpania są zbyt zadłużone

Zadłużenie Włoch, Francji i Hiszpanii niepokoi MFW. Ale finanse Portugalii są w doskonałym stanie, Moody's podwyższył ocenę tego kraju z Baa2 do A3.

Publikacja: 25.11.2023 17:41

Kristalina Georgiewa, dyrektor zarządzająca w Międzynarodowym Funduszem Walutowym

Kristalina Georgiewa, dyrektor zarządzająca w Międzynarodowym Funduszem Walutowym

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

- W odróżnieniu od USA, które odzyskały rytm wzrostu sprzed pandemii strefa euro jest nadal o 2 proc. poniżej swej tendencji sprzed pandemii i jej wzrost jest bardzoi skromny — podkreśliła dyrektor generalna MFW, Kristalina Georgiewa w wywiadzie dla „Handelsblatt”, „Les Echos”, „Corriere Della Sera” i „El Mundo”. Wymieniła zwłaszcza Włochy, Francję i Hiszpanię, w których zadłużenie w odniesieniu do PKB wzrosło najbardziej. Wezwała tę trójkę do wprowadzenia korekt w ich budżetach, „bo prostu nie wiemy, co nas czeka, jaki będzie następny szok”.

- Te trzy kraje bardzo mocno zwiększyły zadłużenie względem PKB. Ich reakcja budżetowa na Covid była słusznie bardzo zdecydowana, ale doprowadziła do zwiększenia zadłużenia i do wzrostu deficytów. Teraz musza naprawdę wziąć się do pracy i dokonać korekt budżetowych. Wszystkim europejskim krajom zaawansowanym zalecamy większe korekty, w tym roku przewidujemy ograniczenie budżetów o 0,3 proc., w przyszłym roku o 0,85 proc. — powiedziała.

Czytaj więcej

MFW chwali Ukrainę. Mimo wojny, PKB rośnie

We Włoszech doszło do pogorszenia sytuacji i zwolnienia tempa wzrostu gospodarczego na skutek rezygnacji z działań wspierających. Przychody nie są dość wysokie, a to utrudnia dokonywanie korekt. Uważamy, że to co znalazło się w budżecie Włoch, powinno zostać wzmocnione. Fiskalne działania dostosowawcze podejmowane teraz nie zadziałają dość szybko, aby obniżyć poziom deficytu i zadłużenia — powiedziała Georgiewa w relacji „Corriere Della Sera”.

Rządowy projekt budżetu na 2024 r. zakłada cięcia w podatkach i zwiększenie wydatków na łączną sumę 24 mld euro mimo niepokojów na rynkach z powodu napiętej sytuacji finansowej tego kraju. Rząd Giorgii Meloni przewiduje deficyt budżetowy 4,3 proc. PKB, a Komisja Europejska zakłada, że dług publiczny zwiększy się ze 140 proc. PKB w tym roku do 141 proc. w 2025 r.

Zdaniem szefowej MFW, sytuacja Francji jest lepsza niż Włoch, bo jej wzrost gospodarczy pozwala na korygowanie budżetu, ale 2024 r. powinien być rokiem wzrostu w zaostrzaniu polityki budżetowej.

Hiszpania skorzystała z dużego odbicia się usług i turystyki, rząd przewiduje korektę budżetu o 0,3 proc. Sądzimy, że jest to do przyjęcia, jak długo Hiszpania nie wznowi działań wspierających, które powinny wygasnąć w tym roku.

Uważam, że nadeszła pora, aby przywódcy polityczni robili to co trzeba: wykazywali więcej odwagi, więcej siły, przywództwa, bo czasy są ciężkie i będą robić to, co nie będzie być może popularne, ale jest konieczne. To powód, dla którego są na takich stanowiskach — podsumowała Kristalina Georgiewa.

Czytaj więcej

MFW: Konflikt izraelsko-palestyński może wywołać globalną recesję

Portugalia bez takich problemów

Agencja ratingowa Moody's podwyższyła ocenę wiarygodności kredytowej Portugalii o dwa stopnie z Baa2 do A3, ze wskazaniem na stabilną perspektywę (zamiast wcześniej dodatniej), co sygnalizuje, że na razie nie będzie zmieniać swego zdania. W marcu inna agencja, S&P podwyższył swą ocenę tego kraju do BBB z BBB minus.

Pozostaje jednak faktem, że ocena Portugalii jest znacznie lepsza na tle innych krajów europejskich. Ocena Francji przez Moody's z 21 listopada jest wprawdzie o dwa stopnie lepsza, wynosi Aa2, ale ocena Włoch z 17 listopada wynosi Baa2 i jest o jeden stopień wyższa od kategorii spekulacyjnej, a perspektywy Włoch zmieniły się ze stabilnych na negatywne.

Podstawą decyzji agencji Moody's są dodatnie trwałe skutki na ocenę średnioterminowej wiarygodności kredytowej reform gospodarczych i budżetowych, oddłużenia sektora prywatnego i umocnienia pozycji sektora bankowego. Portugalia zmniejszyła najszybciej dług publiczny; w tym roku wyniesie 103 proc. PKB, a w roku przyszłym zmaleje do 98,9 proc. Kraj będący na skraju bankructwa, uratowany pakietem 78 mld euro od Unii i MFW odbudował gospodarkę. Rząd spodziewa się w tym roku nadwyżki budżetowej 0,8 proc. PKB podczas gdy w projekcie budżetu na 2024 r. zakładał deficyt 0,4 proc. W odrodzeniu pomogły tzw. złote wizy, które wiązały się z inwestycjami (co najmniej 500 tys. euro w nieruchomości albo miliona euro w działalność gospodarczą).

Jedynym powodem do niepokoju jest sytuacja polityczna, ale Moody's uważa, że instytucje portugalskie pozwolą skutecznie rozwiązać obecny kryzys po nagłej dymisji rządu Antonio Costy 7 listopada.

Gospodarka
Rosjanie atakują Ukrainę z wózków golfowych. Przemysł nie nadąża za stratami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gospodarka
Charles Michel: Europejczycy mają dziewięć bilionów euro oszczędności
Gospodarka
Joanna Tyrowicz: W kwestii inflacji nie powinniśmy liczyć na łut szczęścia
Gospodarka
Odra i Wisła zagrożone katastrofą. "Chęci rządu do zmiany tego stanu nie widać"
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gospodarka
Echa wywiadu z minister przemysłu. Tusk wspiera, minister precyzuje, PiS krytykuje