Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 22.09.2023 06:38 Publikacja: 22.09.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
Słowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego szybko tracą ostatnio ważność. W lipcu mówił, że po wakacjach możliwa jest ostrożna obniżka stóp procentowych, ale pod warunkiem, że inflacja zmaleje poniżej 10 proc. Dwa miesiące później Rada Polityki Pieniężnej z prezesem NBP na czele dokonała gwałtownego cięcia stóp choć warunek jakiejkolwiek obniżki nie został spełniony. Po tej zaskakującej decyzji prof. Glapiński tłumaczył, że była konieczna, bo przy niezmienionych nominalnych stopach procentowych malejąca inflacja prowadzi do wzrostu realnych stóp. Polityka pieniężna, jak przekonywał, stała się więc zbyt restrykcyjna i zaczęła mrozić gospodarkę, która i bez tego słabnie w tandemie z gospodarką strefy euro. Kilka dni temu prezes NBP precyzował, że wszystkie dane z polskiej gospodarki, które ukazały się w ostatnich tygodniach, sugerują, że zarówno inflacja, jak wzrost PKB, będą niższe niż wskazywały lipcowe prognozy analityków z NBP. I ta ocena jest już nieaktualna.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rząd w Bukareszcie musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak Rumunii głęboko w oczy zajrzało ryzyk...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wielkoskalowej powodzi nie przewidujemy - mówili dziś w Sejmie eksperci IMGW. Rzeki podniosły się nawet o 1,5 m....
Rola Ameryki na globalnej mapie geopolitycznej znalazła się w centrum uwagi ekspertów podczas dyskusji, która wp...
Bruksela chce utworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy w wartości 100 mld euro. Ma to pomóc zakończyć ros...
Wojna rozpętana przez rosyjskiego dyktatora będzie kosztowała Rosję utratę do 14 proc. PKB. Wyliczyli to nie obc...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas