Rosjanie piją coraz więcej, także w pracy

Rozpętana przez kremlowski reżim wojna, zmusiła obywateli Rosji do oszczędzania na jedzeniu, butach czy ubraniach, ale nie na alkoholu. Dwie trzecie pije więcej niż przed wojną, do tego coraz częściej upijają się w godzinach pracy.

Publikacja: 26.02.2023 12:39

Rosjanie piją coraz więcej, także w pracy

Foto: Adobestock

Według oficjalnych danych rosyjskiej inspekcji alkoholowej w 2022 r Rosjanie kupili o 1 proc. więcej wina i wódki aniżeli rok wcześniej. Oznacza to, że na jednego obywatela Rosji przypadło 6,4 litra sprzedanego czystego spirytusu, przytacza oficjalne dane gazeta RBK. W 2021 r było to 6,3 litra, a w 2019 r - 6 litrów.

Badanie rynku przeprowadzone przez firmę NielsenIQ w końcu 2022 r okazało się, że dwie trzecie Rosjan nie oszczędza na alkoholu, podczas kiedy 71 proc. badanych oszczędza na ubraniach; na domowej rozrywce (telewizja, gry komputerowe itp) - 66 procent. Na jedzeniu poza domem oszczędzało 56 proc. Rosjan. Oszczędności na spożyciu alkoholu zgłosiło jedynie 36 proc. kupujących.

Dynamika wzrostu sprzedaży napojów alkoholowych w sztukach była w Rosji nawet wyższa niż żywności: sprzedaż alkoholu wzrosła o 4,2 proc., a artykułów spożywczych — o 1,2 proc.. Dla porównania: sprzedaż odzieży i obuwia w okresie styczeń-czerwiec 2022 r spadła o 25-30 proc.

NielsenIQ co kwartał prowadzi badanie kluczowych trendów zachowań konsumenckich „Indeks optymizmu konsumentów”. W ankiecie online bierze udział około 1000 respondentów, próba obejmuje mężczyzn i kobiety w wieku od 18 do 65 lat mieszkających w miastach powyżej 1 miliona osób.

Tymczasem rosyjski reżim chwali się spadkiem pijaństwa w Rosji. Od 2008 do 2021 roku Rosjanie zaczęli pić prawie 43 proc. mniej alkoholu, poinformowało ministerstwo zdrowia we wrześniu 2022 r. Według ministra zdrowia Muraszki, jeśli w 2008 roku spożycie alkoholu na mieszkańca wynosiło średnio 15,7 litra alkoholu rocznie, to w 2021 roku będzie to 9 litrów. Pod koniec października 2022 r Muraszko wyjaśnił, że tylko w 2021 roku spożycie alkoholu spadło z 9,4 litra na mieszkańca do 9,1 litra, ale „nadal jest to wysoki poziom”.

Z badania NielsenIQ wynika, że Rosjanie stosują alkohol jako antydepresant - coraz częściej w godzinach pracy. Wadim Drobiz szef Centrum Badań Rynku Alkoholu w Rosji nie ukrywa, że rosnące pijaństwo to głównie rezultat rosnącego stresu związanego w wojną na Ukrainie.

W minionym roku było wiele takich przykładów. Jeden z głośniejszych to odesłanie do domu ośmiu mieszkańców Syberii, którzy zostali zmobilizowania we wrześniu 2022 r. W obozie przygotowawczym mężczyźni pili jednym ciągiem przez tydzień.

Gospodarka
Inwestorzy nie przestraszyli się wojny na Ukrainie. Polska tuż za podium
Gospodarka
Długa lista postulatów Lewiatana na nową kadencję parlamentu
Gospodarka
Coraz większa zgoda w RPP. Zapadła decyzja w sprawie stóp procentowych
Gospodarka
Resort Sasina przekonuje, że 800+ podbije inflację zaledwie o 0,03 proc.