Wiceminister sprawiedliwości Ukrainy Irina Mudra dyskutowała w zeszłym tygodniu z brytyjskim MSZ przyjęcie odpowiedniej rezolucji Zgromadzenia Ogólnego. W tym samym czasie ukraińska pierwsza dama Olena Zełenska rozmawiała o tym samym w Radzie Europy.
Immunitet mienia obcego państwa wobec innych jurysdykcji został zabezpieczony przez ONZ w 2011 roku. By móc cokolwiek zmienić, Ukraina potrzebuje wsparcia dwóch trzecich obecnych na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.
Specjalna sesja Zgromadzenia Ogólnego odbędzie się w październiku. Jeśli rezolucja zostanie przyjęta, Kijów rozpocznie negocjacje w sprawie opracowania i ratyfikacji międzynarodowego porozumienia o powołaniu komisji „do rozpatrzenia roszczeń odszkodowawczych dla ofiar i rządu Ukrainy”.
Czytaj więcej
Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała do 1 czerwca straty ponad 97 mld dolarów, ale odbudowa zniszczeń może kosztować niemal 350 mld — stwierdziły we wspólnym raporcie Bank Światowy, Komisja Europejska i rząd Ukrainy
Globalna zmiana status quo
Ukraińskie władze chcą w tym porozumieniu określić podstawę konfiskaty zamrożonego sankcjami mienia. „Będzie to wielka umowa międzynarodowa, do której kraje będą mogły się przyłączyć i zgodnie z tą umową przekazywać nam aktywa i zdjąć immunitet z aktywów Rosji” – zapowiedział Denis Maliuśka, minister sprawiedliwości Ukrainy, cytowany przez agencję Unia.