To pierwszy od lat 80. projekt ustawy, który przewiduje ogromne zmiany w zakresie zatrudnienia i stosunków pracy, uznany przez wielu za historyczny, a do jego przyjęcia doszło w niezwykły sposób. Końcowy wynik był tak niepewny, że przewodnicząca izby Meritxell Batet ogłosiła początkowo odrzucenie projektu, wywołując konsternację członków rządu. Szybko jednak poprawiła się. Za projektem głosowało 175 deputowanych, przeciwko 174, projekt poparły opozycyjna partia centroprawicowa Ciudadanos i katalońska konserwatywna PdeCat, przeciwko byli katalońscy separatyści z ERC, głosujący od 2 lat tak jak rząd socjalistów.
Ostatecznie zadecydował głos deputowanego z Partii Ludowej PP, Alberto Casero, który głosował zdalnie z domu, bo był na kwarantannie. On i jego partia twierdzili, że doszło do pomyłki komputerowej. bo „głosował nie, a na ekranie pojawiło się tak”. Protesty PP zignorowano, partia złożyła skargę władzom Kongresu i zapowiedziała kroki prawne, jeśli jej protest nie zostanie uwzględniony — informują agencja EFE i hiszpańskie media.
Przed głosowaniem minister pracy Yolanda Diaz oświadczyła, że „to najważniejsza ustawa tej kadencji“, będzie przeciwdziałać chronicznemu problemowi bezrobocia i niepewnej pracy. Hiszpania ma drugie w Europie miejsce, za Grecją, w wielkości bezrobocia, najbardziej w Unii korzysta z umów terminowych, dotyczą jednej czwartej siły roboczej. Nowa ustawa zaostrza warunki korzystania z takich umów, ogranicza je do krótkich okresów, do maksimum 90 dni, w sporadycznych sytuacjach możliwych do przewidzenia. W innych umowy mogą dotyczyć 6 miesięcy, z możliwością przedłużenia ich do roku. Firmy werbunkowe dostarczające pracowników z zewnątrz będą teraz musiały oferować takie same warunki pracy i płacy, jakie obowiązują stale zatrudnionych w tych firmach.
Związki zawodowe będą dysponować bezterminową inicjatywą w zakresie negocjowania nowych układów zbiorowych w razie wygaśnięcia ostatniego i braku porozumienia z pracodawcą. W takim przypadku będzie nadal obowiązywać ostatni układ zbiorowy w zakresie warunków pracy (czas), natomiast o siatce wynagrodzeń będzie decydować umowa sektorowa. Był to jeden z zasadniczych postulatów organizacji związkowych — podkreśliła rozgłośnia Onda Cero Radio.
Czytaj więcej
Rząd Hiszpanii będzie dokładać po 250 euro miesięcznie do czynszu tzw. mileuristas, młodym ludziom o niskich dochodach (ok. 1000 euro, stąd ich nazwa), aby nie musieli mieszkać z rodzicami i było ich stać na własne lokum.