Złe prognozy dla zagranicznych inwestycji

Tylko dwa sektory światowej gospodarki – technologie i opieka zdrowotna – mogą liczyć na wzrost inwestycji zagranicznych w 2021 roku – przewiduje Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju UNCTAD. Przy tym nie będą to raczej inwestycje w środki produkcji, a przede wszystkim transgraniczne fuzje i przejęcia.

Aktualizacja: 05.02.2021 13:23 Publikacja: 05.02.2021 12:40

Złe prognozy dla zagranicznych inwestycji

Foto: Adobe Stock

Choć prognozy zakładają na 2021 r. poprawę w światowej gospodarce, UNCTAD uważa, że przepływy globalnych inwestycji nadal pozostaną słabe z powodu niepewności, co do przebiegu pandemii koronawirusa. W raporcie Investment Trends Monitor UNCTAD stwierdza, że ubiegłoroczne zapowiedzi projektów typu greenfield, niższe o przeszło jedną trzecią w porównaniu do roku 2019, źle wróżą dla nowych inwestycji w sektorach przemysłowych w 2021 r. – Skutki pandemii dla inwestycji utrzymają się. Inwestorzy prawdopodobnie zachowają ostrożność w inwestowaniu kapitału w nowe zagraniczne aktywa produkcyjne – powiedział James Zhan, dyrektor działu inwestycji UNCTAD.

Według Investment Trends Monitor, globalne inwestycje zagraniczne (BIZ) zmalała w 2020 r. o 42 proc. do ok. 859 mln dol. z 1,5 biliona dol. w 2019 r. Tak niski poziom inwestycji miał ostatnio miejsce w latach 90. Jest zarazem o przeszło 30 proc. niższy od dołka inwestycyjnego, jaki nastąpił po światowym kryzysie finansowym w latach 2008-2009. Ubyło także międzynarodowych umów dotyczących finansowania projektów infrastrukturalnych.

Najgłębsze spadki BIZ widoczne były w krajach rozwiniętych, gdzie skurczyły się o 69 proc. do poziomu 229 mld dol. W USA inwestycje zagraniczne zmalały o 49 proc. do 134 mld dol. Spadki odczuł zwłaszcza handel hurtowy, usługi finansowe i przemysł przetwórczy.

W Europie inwestycje zmniejszyły się o dwie trzecie, w Wielkiej Brytanii zmalały do zera. Choć w niektórych krajach, jak Szwecja i Hiszpania przepływy inwestycyjne wzrosły.

Największym odbiorcą BIZ w 2020 r. okazały się Chiny, gdzie napływ inwestycji zwiększył się o 4 proc. r/r do poziomu 163 mld dol. Jak podaje raport UNCTAD, branże zaawansowanych technologii odnotowały 11-procentowy wzrost, z kolei transgraniczne fuzje i przejęcia zwiększyły się o 45 proc. dzięki nakładom w branży ICT i farmaceutycznej.

Inwestycje w Polsce nie odczuły tak kryzysu związanego z pandemią, jak miało to miejsce w innych krajach. W pierwszych czterech miesiącach roku Polska przewodziła garstce krajów, którym udało się zwiększyć napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Jak informował fDi Intelligence – pion analityczny z Grupy Financial Times, od stycznia do końca kwietnia zagraniczni inwestorzy ogłosili w Polsce 165 projektów, w porównaniu do 145 w tym samym okresie 2019 r. Zyskał zwłaszcza sektor energii odnawialnej, w którym zapowiedziano 16 przedsięwzięć (m.in. inwestycje Vestas czy Innogy w budowę farm wiatrowych) w porównaniu do 1 projektu ogłoszonego rok wcześniej. W tym samym czasie liczba nowych inwestycji w Wielkiej Brytanii stopniała o 61 proc. w ujęciu r/r, w Niemczech o 60 proc., w Chinach o 62,7 proc.

Według Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), tylko w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku w naszym kraju ogłoszono ponad 300 projektów greenfield, więcej niż w Hiszpanii i Francji. Kluczowymi sektorami dla zagranicznych inwestorów okazała się branża elektromobilności, odnawialnych źródeł energii oraz IT. W całym 2020 roku na koncie PAIH było 58 zakończonych projektów (w porównaniu do 56 w roku 2019). Ich wartość przekroczyła 2,7 mld euro.

Gospodarka
Antyrosyjskie sankcje Joe Bidena nie do ruszenia? Jakie pole manewru ma Donald Trump
Gospodarka
Kolejne sankcje USA. Na liście elektrownia atomowa na Ukrainie
Gospodarka
Polski rząd interweniuje w sprawie chipów. „Bez urzędniczego bla, bla”
Gospodarka
Prasa: cła Donalda Trumpa zagrożą 300 tys. miejsc pracy w Niemczech
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka
Mosbacher: Polska jest liderem, czas by UE to zrozumiała
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego