Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.04.2018 10:55 Publikacja: 11.04.2018 21:11
Foto: Adobe Stock
Polska nie może odzyskać utraconej dwa lata temu na rzecz Czech palmy pierwszeństwa w atrakcyjności inwestycyjnej krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Ogłoszone w środę wyniki dorocznej Ankiety Koniunkturalnej Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej przeprowadzonej we współpracy z 13 izbami bilateralnymi w Polsce pokazują, że zagraniczni inwestorzy źle oceniają stabilność społeczno-polityczną, obawiają się nagłych zmian w przepisach dotyczących funkcjonowania gospodarki, mają coraz większe kłopoty ze znalezieniem pracowników.
Sam stan polskiej gospodarki oceniany jest pozytywnie. Także zdecydowana większość firm ocenia swoją sytuację ekonomiczną jako dobrą. Ale w tegorocznym badaniu po raz pierwszy od początku dekady w zauważalny sposób zmalała liczba tych przedsiębiorców, którzy zdecydowaliby się zainwestować w Polsce jeszcze raz. Przed rokiem taką gotowość deklarowało 95,6 proc. badanych. Dwa lata temu 94,5 proc., trzy lata temu – 96 proc. Tymczasem w 2018 roku pozytywną odpowiedź dało 90,1 proc. przedsiębiorców.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wielkoskalowej powodzi nie przewidujemy - mówili dziś w Sejmie eksperci IMGW. Rzeki podniosły się nawet o 1,5 m....
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Rola Ameryki na globalnej mapie geopolitycznej znalazła się w centrum uwagi ekspertów podczas dyskusji, która wp...
Bruksela chce utworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy w wartości 100 mld euro. Ma to pomóc zakończyć ros...
Wojna rozpętana przez rosyjskiego dyktatora będzie kosztowała Rosję utratę do 14 proc. PKB. Wyliczyli to nie obc...
Jeśli niemiecki rząd nie wywiąże się z umowy, jeśli gospodarka pod presją ceł nie obroni się, to ludzie zwrócą s...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas