Reklama
Rozwiń

Pandemia: Polska gospodarka na intensywnej terapii

Polacy boją się ekonomicznych skutków pandemii. Nie są też zadowoleni z rozwoju sytuacji w firmach, w których pracują. Polscy przedsiębiorcy natomiast patrzą na sytuację z nieco większym optymizmem niż przed rokiem - to wnioski z badań IBRiS dla Business Insider Polska i EY.

Aktualizacja: 02.04.2021 12:50 Publikacja: 02.04.2021 10:20

Pandemia: Polska gospodarka na intensywnej terapii

Foto: Bloomberg

IBRiS zapytał Polaków o to, czego obawiają się bardziej - epidemii, czy jej skutków gospodarczych.

Podczas gdy obawę przed ekonomicznymi konsekwencjami pandemii wskazuje jako silniejszą łącznie 30,7 proc. Polaków, koronawirusa boi się bardziej 20,4 proc. Jednocześnie tylko 36 proc. Polaków deklaruje, że sytuacja w firmach, w których pracują, uległa pogorszeniu na skutek epidemii COVID-19, dla większości badanych (64 proc.) sytuacja w ich zakładach nie zmieniła się lub uległa poprawie. Mimo to aż 70 proc. Polaków nie spodziewa się w tym roku żadnej podwyżki.

Z perspektywy przedsiębiorców dziś mamy zupełnie inny kryzys niż wiosną ubiegłego roku, kiedy właściwie prawie wszystkie firmy mogły deklarować, że jest źle. Wtedy nie wiadomo było, co czeka nas wszystkich. Jednak kolejne miesiące bardzo silnie zróżnicowały sytuację w poszczególnych branżach. W branży hotelarskiej czy restauracyjnej odsetek firm, które dziś, po roku od wprowadzenia pierwszego lockdownu źle oceniają swoją sytuację, jest bardzo wysoki i sięga aż 95 proc. - wynika z badania IBRiS przeprowadzonego dla EY.

Jest też zasadnicza różnica nie tylko pomiędzy branżami, ale również pomiędzy wielkością przedsiębiorstw. Najlepiej swoją sytuację (jako „bardzo dobrą” i „raczej dobrą”) oceniają średnie firmy (45 proc.) i duże przedsiębiorstwa (48 proc.). Najgorzej zaś mają się mikroprzedsiębiorstwa, gdzie źle sytuację swojej firmy ocenia 51 proc. badanych - pisze Business Insider Polska.

Aż 54 proc. badanych przyznało, że ich przychody w 2020 r. spadły w porównaniu z 2019 r. o co najmniej 25 proc.

Aż 42 proc. dużych firm przeprowadziło redukcję zatrudnienia, podczas gdy w przypadku mikroprzedsiębiorstw odsetek ten sięgnął jedynie 16 proc.

Jednak w badaniu IBRIS na pytanie, jakie obszary prowadzenia działalności są obecnie najbardziej problematyczne, aż 16 proc. przedsiębiorców odpowiedziało, że ma kłopoty ze znalezieniem pracowników.

Gospodarka
Donald Trump znów wzywa szefa Fedu do dymisji. Zyskał nowego sojusznika w tej walce
Gospodarka
Obowiązki domowe: oszczędność czy zysk? GUS policzył, ile warta jest praca rodzin
Gospodarka
Była szefowa MSZ Hiszpanii: Wobec ceł Donalda Trumpa bądźmy twardzi
Gospodarka
Czy nadchodzi koniec gabinetu Pedro Sáncheza?
Gospodarka
Na co i ile wydała Warszawa w 2024 roku? Ile wyniosły dochody?