Litewski biznes skarży się do OECD na Chiny

Litwini chcą zwrócić uwagę Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Światowej Organizacji Handlu (WTO) na bezprawne działania Chin wobec litewskich przedsiębiorców.

Publikacja: 04.01.2022 20:58

Siedzoba OECD w Paryżu

Siedzoba OECD w Paryżu

Foto: CC BY-SA 3.0/Nick-D

Litewska Konfederacja Przemysłowców (LKP) wystąpiła do Komitetu konsultacyjnego OECD ds biznesu i przedsiębiorczości ze specjalnym apelem, informuje agencja BNS.

Litwini wskazują, że od sierpnia (wtedy oficjalnie otworzono przedstawicielstwo Tajwanu w Wilnie) litewski biznes znajduje się pod presją gospodarczą, a ostatnie działania Chin dotykają nie tylko Litwę, ale także europejskie łańcuchy dostawi inwestorów.

Czytaj więcej

Mała Litwa staje w gardle wielkim Chinom. Unia broni Litwy

Według przemysłowców, w Chinach litewskie towary i ładunki są specjalnie przetrzymywane. Chińczycy tworzą też sztuczne bariery także dla towarów z krajów Unii, jeśli towary te zawierają zawierają litewskie komponenty.

Według LKP ponad 130 przedsiębiorstw nie może wysyłać towarów do Chin, setki kontenerów tkwią w chińskich portach, nie można ich przesyłać do innych krajów. Ponadto litewskim przedsiębiorstwom trudno jest kupować surowce w Chinach, nawet gdy są one zamawiane przez inny kraj Unii, jeśli wiadomo, że ostatecznym odbiorcą surowców będzie Litwa.

Partnerzy z Chin unikają współpracy, anulują zamówienia, nie odnawiają umów i nie podpisują nowych. Sprzedaż produktów litewskich spada, a Chiny wywierają presję na międzynarodowe firmy działające na Litwie, aby zaprzestały współpracy z tym krajem. To dyskryminacja, utrudnianie wymiany handlowej, łamiąca zasady WTO, dowodzą Litwini i oczekują od OECD działania.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Gospodarka
Metropolie Państwa Środka toną w długach
Gospodarka
Agencja S&P utrzymała rating Francji. Paryż odetchnął z ulgą
Gospodarka
Christian Lindner: obowiązują stare reguły fiskalne, dopóki nie ma nowych
Gospodarka
Węgry mogą rozważyć wejście do strefy euro po 2030 roku
Gospodarka
PANA zaprasza na konferencję „Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego-odpowiedzialność instytucji, odpowiedzialność biznesu”.