Gospodarka USA potrzebuje więcej rąk do pracy

Zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych wzrosło w październiku bardziej oczekiwań, bo fala zachorowań na COVID-19 malała, a gospodarka przyspieszyła tempo w IV kwartale

Publikacja: 07.11.2021 17:13

Gospodarka USA potrzebuje więcej rąk do pracy

Foto: Bloomberg

Liczba nowych miejsc pracy poza rolnictwem zwiększyła się o 531 tys. wobec września, dla którego resort pracy skorygował dane do 312 tys. z początkowych 194 tys. Ekonomiści ankietowani przez Reutera spodziewali się dla października wzrostu o 450 tys. miejsc pracy. Ich wzrost w tym roku wynosił dotąd średnio 582 tys. miesięcznie. Łączna liczba pracujących jest o 4,2 mln mniejsza od szczytu w lutym 2020.

Największy wzrost w październiku zanotowały sektory organizowania rozrywek i hotelarsko-gastronomiczny — utworzyły 64 tys. stanowisk, w przemyśle przyjęto 60 tys. nowych pracowników, w firmach samochodowych 28 tys., w budownictwie 44 tys. Poprawę zanotowano również w usługach, transporcie, służbie zdrowia, handlu hurtowym i w magazynach, w sektorze finansów i w przemyśle wydobywczym.

Czytaj więcej

Biden ma pieniądze na infrastrukturę

Władze stanowe i samorządy zlikwidowały 65 tys. miejsc pracy, w oświacie doszło do wahań kadrowych z powodu pandemii, co utrudniło ich interpretację. W urzędach centralnych zlikwidowano 73 tys. stanowisk, niedobory wystąpiły wśród kierowców autobusów i w innych miejskich służbach.

Czytaj więcej

USA: Do 4 stycznia pracownicy małych i średnich firm muszą się zaszczepić

Generalna poprawa sytuacji na rynku zatrudnienia towarzyszyła rosnącemu zaufaniu konsumentów do gospodarki i rozwijającej się działalności sektora usług po wyraźnym zwolnieniu tempa wzrostu w III kwartale.

Wskaźnik udziału w rynku pracy czyli proporcja Amerykanów w wieku produkcyjnym mających zatrudnienie albo szukających go wyniosła bez zmiany 61,6 proc., pozostała w wąskim pasmie 61,4-61,7 proc. utrzymującym się od czerwca 2020. Od początku pandemii z rynku pracy ubyło ok. 5 mln osób. Łączna liczba bezrobotnych od 27 tygodni albo dłużej zmalała o 357 tys. do 2,3 mln; stanowili 31,6 proc. oficjalnej liczby 7,4 mln ludzi bez pracy. Bezrobocie zmalało do 4,6 proc. z 4,8 proc. we wrześniu. W końcu sierpnia było 10,4 mln wolnych miejsc pracy do obsadzenia.

Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne