– Polskę cechuje wysoki wskaźnik bierności zawodowej i migracji, a udział osób biernych zawodowo jest o połowę większy niż w krajach skandynawskich – komentuje Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. – Skoro tak, to systemy publiczne powinny motywować do pracy. Program KO pełni taką funkcję, ponieważ jego istotą jest zmniejszenie klina podatkowego dla osób o niskich wynagrodzeniach, gdzie wrażliwość na wysokość opodatkowania jest największa. KO deklaruje pozostawienie prowadzonych przez obecny rząd programów społecznych, ale podkreśla, że zamierza promować pracę, a nie świadczenia socjalne. Dla nas, pracodawców i przedsiębiorców, to bardzo istotne – dodaje Mordasewicz.
Ważne poprawki
W podobnym tonie wypowiada się również Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Ale zawraca uwagę, że inne rozwiązania zaproponowane przez KO można jeszcze poprawić. Na przykład zwolnienie z PIT osób, które osiągnęły wiek emerytalny, ale pracują i nie pobierają emerytury, można rozciągnąć także na zwolnienie ze składki rentowej. A zwolnienie młodych osób, do 25 lat, które zaczynają własny biznes, ze składek na ZUS i NFZ Kozłowski uznaje za zbyt wybiórcze.
– Symulacje na bazie danych o przyczynach nieaktywności zawodowej pokazują, że w Polsce można potencjalnie zaktywizować 1–2 mln osób nieaktywnych, w tym ok. 600 tys. osób w podeszłym wieku, 300 tys. kobiet oraz ok. 0,5–1 mln młodych osób – wylicza Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. – Działania zaproponowane przez KO zwiększają atrakcyjność pracy w stosunku do życia ze świadczeń socjalnych, co może pomóc w aktywizacji części osób. Przydałoby się jednak więcej elementów, które eliminowałyby przyczyny obecnej bierności zawodowej – dodaje Benecki.
Leszek Juchniewicz główny ekonomista Pracodawców RP
Program „Niższe podatki – wyższe płace" wydaje się bardzo sensowną propozycją. Po pierwsze, jest to program preferujący, czy też nagradzający, osoby aktywne, pracujące. I nie ma nic wspólnego z ostatnio realizowanym rozdawnictwem publicznych pieniędzy. Po drugie, to program, który będzie redukował dotychczasowe obowiązki pracodawców, związane m.in. z rozliczaniem podatków indywidualnych, co w konsekwencji może oznaczać też niższe koszty po stronie przedsiębiorców.
Program w pigułce
Podczas Forum Programowego Koalicja Obywatelska przedstawiła liczne propozycje gospodarcze. Oprócz obniżki podatków dla osób pracujących oraz zwolnień dla młodych rozpoczynających działalność, to m.in: – zniesienie zakazu handlu w niedzielę – likwidacja barier administracyjnych dla biznesu, w tym likwidacja tzw. ustawy odległościowej, ustawy „apteka dla aptekarza" czy utrudnień w obrocie ziemią; zachęty inwestycyjne dla firm – obniżenie zadłużenia państwa do 30 proc. PKB, przekazanie samorządom całości wpływów z PIT i CIT – odbudowania oszczędności emerytalnych, zachęty finansowe do kontynuowania pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego – utrzymanie 13. emerytury na stałe, z pewnymi modyfikacjami.