Reklama

Kuba będzie też rozmawiać z UE

Kuba i Unia Europejska przeprowadzą w tym tygodniu w Hawanie trzecią rundę rozmów o zwiększeniu wymiany handlowej, inwestycji i dialogu politycznego po zakończeniu sporu, który opóźnił spotkanie — podano w Brukseli.

Publikacja: 01.03.2015 16:45

Kuba będzie też rozmawiać z UE

Foto: Bloomberg

Rozmowy zaplanowane na 3-4 marca miały odbyć się w styczniu, ale odroczono je, bo Hawanie nie spodobała się impreza kulturalna zorganizowana w marcu 2014 przez Unię w Waszyngtonie. Unia jest największym inwestorem zagranicznym Kuby. Proponowane porozumienie da Brukseli jeszcze większą rolę w reformach prorynkowych podjętych przez władze kubańskie i przygotuje dla unijnych firm warunki w bardziej otwartej gospodarce tego wyspiarskiego kraju. Pozwoli także Europie naciskać na większe swobody polityczne.

W Brukseli podejrzewano, że Hawana nie była gotowa w ubiegłym roku do rozmów, bo obawiała się dyskusji o prawach człowieka, co zawsze jest drażliwym tematem dla Kuby.

— Pojedziemy tam, gdy będziemy pewni, że są gotowi przyjąć nas — stwierdził anonimowo jeden z urzędników.

Nie jest jednak jasne, na ile Hawana jest teraz gotowa dyskutować o prawach człowieka, ale zdaniem urzędnika z Brukseli, jej władze są świadome, że ta kwestia to jeden z zasadniczych postulatów Europy.

— Zostało to przyjęte przez naszych kubańskich odpowiedników. Strona kubańska zdaje sobie sprawę, że te kwestie muszą być włączone do porozumienia — powiedział ten urzędnik.

Reklama
Reklama

Obie strony zaczęły w kwietniu 2014 negocjacje dla poprawienia stosunków, które uległy pogorszeniu w 2008 r. po wprowadzeniu sankcji dyplomatycznych. Rozmowy będą trudne. Osoby przygotowujące je w ubiegłym roku ujawniły, że Kubie nie spodobała się wystawa zdjęć Hawany zrobionych przez litewskiego artystę mającego poparcie władz Kuby. Wystawę pokazano w Waszyngtonie, ale nie chodziło o fotografie, ale o osoby, które zaproszono na jej otwarcie.

Prawa człowieka są największą przeszkodą w osiągnięciu porozumienia z Unią. Każde poważne naruszenie ich podczas negocjacji spowoduje przerwanie rozmów. W Brukseli wyjaśniono, że niedawne zbliżenie Kuby i USA nie miało bezpośredniego wpływu na obecną rundę.

— Za wcześnie jeszcze oceniać, jak to wpłynie na nasz proces negocjacji — stwierdził unijny urzędnik.

Gospodarka
Unia uderza w rosyjską ropę i jej nabywców. Pułap cenowy w dół, sankcje na Indie i Turcję
Gospodarka
Jak zmieniła się gospodarka USA i świata po pół roku rządów Trumpa?
Gospodarka
Kryzys już tu jest. Wszystkie starzejące się ręce na pokład
Gospodarka
Szansa dla początkujących przedsiębiorców. Rusza bezpłatny program mentoringowy
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Gospodarka
Na stole w Brukseli 88 miliardów euro dla Ukrainy
Reklama
Reklama