Prezydent podpisał nowelizację ustawy o UOKiK. Została przygotowana we współpracy z resortami finansów i sprawiedliwości. Inicjatywa wynikała m.in. z takich spraw jak afera Amber Gold czy problemy z ubezpieczeniami z funduszem kapitałowym (UFK) zwanymi często polisolokatami.
Nowelizacja przewiduje też m.in. zakaz oferowania usług finansowych, które nie odpowiadają potrzebom konsumentów. Chodzi np. o sytuację, gdy skomplikowany i długoletni produkt ubezpieczeniowy z elementem inwestycyjnym oferuje się 80-letniemu klientowi.
W UFK obecnie jest zainwestowanych 56 mld zł, są to polisy długoletnie, ale wcześniejsze wycofanie środków oznacza utratę znacznej części, a nawet całości wpłaconych pieniędzy.
UOKiK zarzucił siedemnastu towarzystwom ubezpieczeniowym, że wprowadzając opłaty likwidacyjne przerzucają na konsumentów koszty początkowe zawarcia ubezpieczenia - głównie wynagrodzenie pośredników ubezpieczeniowych. W ubiegłym tygodniu Urząd podał, że trzy z tej grupy : Aviva, Allianz i Nationale Nederlanden zobowiązały się do znaczącego obniżenia opłat likwidacyjnych w istniejących umowach i wyeliminowania ich z kwestionowanych wzorców umownych.
Ustawa wzmacnia Urząd też na innych polach.