Aktualizacja: 30.07.2020 17:41 Publikacja: 30.07.2020 17:37
Foto: Fotorzepa, Andrzej Cynka
Giełda pokazała podczas ostatniej sesji swoje prawdziwe oblicze - byk wchodzi po schodach, a niedźwiedź wychodzi oknem. Oczywiście w szerszym ujęciu czasowym skala spadku mieści się w granicach korekcyjnej normy, ale zejście WIG20 o 3,4 proc., mWIG40 o 4,6 proc. i sWIG80 o 5,4 proc. w ciągu jednej sesji robią wrażenie. W portfelu blue chips na plusie dzień zakończył tylko Orange. Z kolei CCC zamykał tabelę ze stratą sięgającą -12,4 proc. Indeks WIG20 znalazł się najniżej od początku lipca, co oznacza, że w ciągu ostatnich kilku sesji oddał dorobek całego miesiąca. Z punktu widzenia analizy technicznej warto zauważyć, że jego notowania naruszyły w czwartek ruchome wsparcie w postaci średniej kroczącej z 50 sesji. Z pewnością wielu analityków i inwestorów zastanawia się, czy takie zachowanie rynku może zwiastować koniec trwającego od marca trendu. Argumentów do takiego scenariusza nie brakuje - spadek amerykańskiego PKB o ponad 32,9 proc. w II kw., a niemieckiego o 11,7 proc., rosnące statystyki zakażeń covid19 w Polsce (rekord dzienny w czwartek +615) i na świecie, a czy po prostu wywindowane w dość szybkim tempie wyceny akcji na naszym parkiecie. Kto obserwował w ostatnim czasie ruchy na małych spółkach, jak XTB, albo tych tzw. „covidowych” jak Biomed, czy w końcu na całym NewConnect, ten wie, że nasz rynek akcji ma z czego spadać. W tym kontekście nie dziwi fakt, że mWIG40 i sWIGG80 zanotowały najgorszą sesję od 12 marca, a więc od dołka zimowego krachu. W portfelu średnich spółek na plusie zakończyły sesję tylko Wirtualna Polskai Dom Development. Ponad 10 proc. straciły natomiast Mabion, Biomed Lublin i Mercator. W gronie maluchów „rodzynkiem” była spółka Datawalk, której papiery podrożały o 15,4 proc. 74 spółki z tego indeksu odnotowały jednak spadki, a największe, przekraczające 12 proc. Cormay i Eko Export. NCIndex stracił natomiast 15 proc., a najsłabsze spółki z małego parkietu p traciły po ponad 30 proc. Wartość obrotów na GPW jeszcze przed fixingiem przekroczyła 1,3 mld zł, co pokazuje, że zaangażowanie sprzedających było w czwartek bardzo duże.
Kolejny dzień i kolejny mocny popytowy akcent na GPW. Indeks dużych spółek kończy tydzień na szczycie obecnej fali hossy.
Spółka podała wyniki za zeszły rok i nakreśliła perspektywy na 2025 r. Dla inwestorów ważną informacją jest zapowiedź możliwego skupu akcji.
W obliczu poprawiających się nastrojów na zagranicznych rynkach akcji w środę krajowe indeksy podjęły kolejną próbę odbicia.
Brak jasności co do strategii nowej administracji oraz obawy przed recesją w USA mocno uderzyły w Wall Street, a szczególnie w akcje gigantów technologicznych.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Kapitalizacja amerykańskiego rynku akcji spadła od szczytu z lutego aż o cztery bln dolarów. To skutek obaw inwestorów dotyczących polityki Trumpa.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Nie potrzebujemy w Unii 27 rynków kapitałowych, potrzebujemy jednego, by firmy szukające finansowania znalazły jego źródło – mówi komisarz Maria Luís Albuquerque. Opowiada o budowie unii oszczędności i inwestycji, której plan Bruksela ujawni 19 marca.
Szefowie gigantów technologicznych stanęli na podium w Białym Domu w czasie inauguracji Donalda Trumpa na prezydenta i szczodrze sponsorowali tę imprezę. Hołd się nie opłacił, wyceny spółek runęły, a rekordzistą jest Tesla ze spadkiem kursu o 40 proc.
W obliczu poprawiających się nastrojów na zagranicznych rynkach akcji w środę krajowe indeksy podjęły kolejną próbę odbicia.
Brak jasności co do strategii nowej administracji oraz obawy przed recesją w USA mocno uderzyły w Wall Street, a szczególnie w akcje gigantów technologicznych.
Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało – te słowa można dedykować Amerykanom przerażonym perspektywą recesji wywołanej chaosem polityki gospodarczej prezydenta Donalda Trumpa.
Zatrudniony do administracji Trumpa Elon Musk stał się wyjątkowo niepopularny. Teraz cena akcji Tesli spadła w ciągu jednego dnia o dramatyczne 15 procent. To ma związek z namacalnymi trudnościami modeli sprzedaży amerykańskiej marki na całym świecie.
W tym roku inwestorzy polujący na atrakcyjne dywidendy w spółkach z warszawskiej giełdy mogą zacierać ręce. Nadchodzący sezon zapowiada się nie mniej udany niż poprzedni.
Wielki projekt „Rynek kapitałowy first” powinien być filarem wzrostu gospodarczego. Dobro rynku jest więc naszą wspólną sprawą i wszyscy na nią musimy pracować – mówi Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas