0,6 proc. zyskiwał WIG20 na otwarciu ostatniej w tym tygodniu sesji, a po kilkunastu minutach od rozpoczęcia notowań rósł już o 0,8 proc. Zyskują też inne europejskie parkiety. Francuski CAC40 rośnie o 0,5 proc., hiszpański IBEX35 o 0,2 proc., niemiecki DAX o 0,3 proc., a brytyjski FTSE250 o 0,2 proc. W piątek rano agencja Reutera poinformowała, że przywódcy Unii Europejskiej osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie budżetu unijnego na lata 2014-2020. Ostateczna wersja porozumienia ma zostać ustalona przed końcem dnia.
Giełdy amerykańskie wczorajsze notowania kończyły co prawda na niewielkich minusach. S&P500 na zamknięciu sesji spadał o 0,2 proc., a Dow Jones Composite tracił 0,1 proc. Na minimalny plus wyszedł za to Nasdaq100, który umocnił się o 0,01 proc. Pozytywnie zaskoczyły jednak opublikowane w nocy dane z chińskiej gospodarki dotyczące handlu zagranicznego. Eksport w styczniu zwiększył się o 25 proc., a import o 28,8 proc. w ujęciu rok do roku. Obydwa wskaźniki mocno przyspieszyły, gdyż w poprzednim miesiącu wzrosty sięgnęły odpowiednio 14,1 proc. i 6 proc. Tak dynamiczny wzrost eksportu stanowi pozytywny sygnał, gdyż może wskazywać na to, że gospodarka światowa nie jest w tak złej sytuacji, jak się sądzi. Na tę informację większość azjatyckich giełd zareagowała pozytywnie. Szanghajski SSE Composite zakończył dzisiejszą sesję na 0,6-proc. plusie, a koreański Kospi zyskał 1 proc. Przed spadkami nie obroniła się za to giełda w Japonii – Nikkei225 stracił 1 proc.
Chińska inflacja konsumencka w styczniu wyniosła 2,1 proc. i była o 0,1 proc. wyższa od prognoz analityków. Ceny dla producentów w porównaniu ze styczniem 2012 r. spadły natomiast o 1,6 proc., co okazało się zgodne z oczekiwaniami ekspertów. Dziś poznamy jeszcze dane dotyczące handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych Ameryki. Eksperci prognozują, że jego bilans wyniósł 46 mld dolarów poniżej zera. W grudniu było to 48,73 mld dolarów na minusie. Kilka gospodarek opublikuje ponadto dane dotyczące produkcji przemysłowej. W tym gronie znajdą się m. in. Słowacja, Rumunia, Turcja, Szwecja i Włochy.