Po­czą­tek wtorkowych no­to­wań za­po­wia­dał spo­koj­ny dzień na Starym Kontynencie. Więk­szość giełd rano sym­bo­licz­nie zyskiwała. Ta­ki stan utrzy­my­wał się przez więk­szość dnia. W związ­ku ze sto­sun­ko­wo ubo­gim ka­len­da­rzem pu­bli­ka­cji da­nych ma­kro­eko­no­micz­nych nie­wie­le wska­zy­wa­ło na to, że mo­że się to zmie­nić.

No­to­wa­nia w Europie za­ła­ma­ły się jed­nak po pu­bli­ka­cji lip­co­we­go in­dek­su Fed z Rich­mond. Nie­ocze­ki­wa­nie spadł on do 11 pkt po­ni­żej ze­ra. Eks­per­ci spo­dzie­wa­li się co praw­da ob­niż­ki o 1 pkt, ale ocze­ki­wa­li, że wskaźnik wyniesie 7 pkt na plusie. Spa­dek indeksu po­ni­żej ze­ra wska­zu­je na po­gor­sze­nie wa­run­ków go­spo­dar­czych.

Pol­ska go­spo­dar­ka za­sko­czy­ła po­zy­tyw­nie wy­ni­ka­mi sprze­da­ży de­ta­licz­nej w czerw­cu. Wzro­sła ona o 1,8 proc. rok do ro­ku, wo­bec ocze­ki­wa­nej zwyż­ki o 1,1 proc. Nie­ko­rzyst­na in­for­ma­cja ze Stanów Zjednoczonych za­chwia­ła jednak rów­nież no­to­wa­nia­mi na war­szaw­skim par­kie­cie. O tym, że nasz ry­nek koń­czył dzień na plu­sach, przesądziły du­że zle­ce­nia zło­żo­ne pod ko­niec notowań.?WIG20 zy­skał 0,7 proc., a WIG wzrósł o 0,8 proc.

W gro­nie naj­więk­szych spół­ek z war­szaw­skiej gieł­dy przez ca­ły dzień po­zy­tyw­nie wy­róż­niał się Eu­ro­cash, któ­ry osta­tecz­nie zy­skał 4,4 proc. Czo­łów­ce spad­ków prze­wo­dzi­ła Gru­pa Lo­tos, któ­rej kurs spadł o 3,1 proc. Pod pre­sją by­ły też no­to­wa­nia PKN?Or­len, któ­ry roz­cza­ro­wał wy­ni­ka­mi za II kwar­tał. Ak­cje pa­li­wo­we­go kon­cer­nu tra­ci­ły mak­sy­mal­nie 2,9 proc. Osta­tecz­nie kurs spadł o 0,6 proc. Na sze­ro­kim ryn­ku szcze­gól­nie po­zy­tyw­nie wy­róż­ni­ła się Pol­-Aqua, któ­rej kurs wzrósł przy wy­so­kich ob­ro­tach o 33,2 proc. Wszystko za sprawą wezwania na 34 proc. akcji tej spółki ogłoszonego przez hiszpański Dragados. Aż o 21 proc. po­ta­nia­ły ak­cje Dro­pu, któ­ry po­padł w kło­po­ty w wy­ni­ku de­cy­zji urzę­du kon­tro­li skar­bo­wej.

Cie­ka­wa pod wzglę­dem in­for­ma­cji ma­kro­eko­no­micz­nych bę­dzie śro­da.?W no­cy po­zna­my lip­co­we od­czy­ty PMI dla prze­my­słu Chin. Po po­łu­dniu opu­bli­ko­wa­ny zo­sta­nie wskaź­nik dla go­spo­dar­ki ame­ry­kań­skiej.?Po­zna­my też in­for­ma­cję o sprze­da­ży no­wych do­mów w czerw­cu. In­dek­sy PMI dla prze­my­słu i usług ogło­szą po­nad­to Fran­cja, Niem­cy i stre­fa eu­ro.