Giełda w Rijadzie wreszcie dla zagranicy

Władze Arabii Saudyjskiej zdecydowały się otworzyć tamtejszą giełdę dla inwestorów zagranicznych. Jest ona największym rynkiem akcji w świecie arabskim.

Publikacja: 22.07.2014 10:40

Rijad otwiera giełdę dla zagranicy

Rijad otwiera giełdę dla zagranicy

Foto: Bloomberg

Naftowe królestwo chce zróżnicować swoją gospodarkę nadmiernie uzależnioną od jednego surowca. Rząd wyraził zgodę aby zagraniczne instytucje finansowe mogły handlować akcjami notowanymi we wskaźniku Tadawul All Share Index a nadzór saudyjskiego rynku ma określić od kiedy to będzie możliwe.

Obecnie giełda w Rijadzie, której kapitalizacja wynosi 531 miliardów dolarów jest dostępna tylko dla inwestorów krajowych i wywodzących się z sześciu państw należących do Gulf Cooperation Council (organizacji współpracy państw rejonu Zatoki Perskiej).

Arabia Saudyjska likwiduje bariery na jednym z najbardziej restrykcyjnych spośród znaczących rynków akcji na świecie, gdyż realizuje program rządowy o wartości 130 miliardów dolarów, którego celem jest rozwój branż nie związanych z przemysłem naftowym.

Kraj rządzony przez 90-letniego króla Abdullaha w okresie ostatnich czterech lat zdołał utrzymać tempo wzrostu gospodarczego na średnim poziomie 6,4 proc. mimo politycznych i finansowych napięć w państwach sąsiednich jak Irak, Egipt, czy Dubaj.

- Arabia Saudyjska jest regionalnym uśpionym gigantem z dużym rynkiem o wysokiej kapitalizacji do którego cudzoziemcy nie mieli dostępu - wskazuje Gary Dugan, odpowiedzialny za inwestycje National Bank of Abu Dhabi. - To ekscytujące - dodaje nawiązując do zapowiedzianego otwarcia giełdy w Rijadzie dla zagranicy. Jego zdaniem zyska na tym wiarygodność regionu.

Wielkim krokiem będzie też uwzględnienie w przyszłości tego rynku we wskaźniku MSCI Emerging Markets Index. Arabia Saudyjska jest największym obok Chin rynkiem wschodzącym, gdzie akcje krajowych spółek nie są uwzględniane w globalnych indeksach MSCI z powodu niedostępności rynku dla inwestorów zagranicznych.

W tym roku Tadawul Index zyskał 14 proc., MSCI Emerging Markets Index jest 6 proc. nad kreską, zaś MSCI GCC Countries, obejmujący giełdy z państw rejonu Zatoki, ma na plusie 15 proc.

W Tadawul Index są m.in.. takie firmy jak Saudi Basic Industries Corp. (największy na świecie producent wyrobów petrochemicznych), Kingdom Holding, wehikuł inwestycyjny miliardera księcia Alwaleeda oraz Al Rajhi Bank, największy pożyczkodawca w świecie islamskim.

Zagraniczni inwestorzy chcący handlować na giełdzie w Rijadzie muszą mieć minimum 5 miliardów dolarów aktywów w zarządzaniu i pięcioletnią historię funkcjonowania.

Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Na GPW znów wiosna
Giełda
Krajowy rynek w oczekiwaniu na decyzję RPP
Giełda
Ciężki początek sesji nad Wisłą
Giełda
Debiuty lekko odbiły. Ale na optymizm za wcześnie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem