GPW. Nowy system niby bliżej, a jednak dalej

GPW ogłosiła kolejny postęp w pracach nad systemem transakcyjnym WATS. Wiara uczestników rynku w jego listopadowy start jest jednak zerowa.

Publikacja: 09.02.2024 03:00

GPW. Nowy system niby bliżej, a jednak dalej

Foto: Piotr Gęsicki

Warszawska giełda poinformowała o uruchomieniu i udostępnieniu dla klientów testowej wersji systemu transakcyjnego WATS. To najważniejszy projekt technologiczny realizowany przez GPW od wielu lat. Autorska platforma giełdy ma zastąpić obecny system UTP i stać się nowym sercem całego rynku.

Według nadal obowiązujących założeń ma się to stać w listopadzie tego roku.

Informacja o uruchomieniu i udostępnieniu wersji testowej WATS teoretycznie oznacza kolejny krok, który rynek do tego celu przybliża. Mimo to powątpiewania w jego realizację tylko się nasilają, a podsycają je ostatnie zmiany kadrowe we władzach warszawskiej giełdy.

Oczekiwanie na dokumentację systemu

Z informacji przekazanej przez GPW wynika, że do platformy EUAT WATS, zlokalizowanej w centrum danych Equinix, podłączyło się sześciu klientów.

„Wśród nich są także klienci, którzy lokują swoje serwery w bezpośredniej bliskości systemu GPW WATS, w serwerowniach Equinix. Pozwala im to rozwijać własne systemy, w pełni wykorzystując parametry wydajnościowe, operacyjne i funkcjonalne, jakie zapewnia GPW WATS” – wskazuje GPW.

Czytaj więcej

Adam Glapiński daje pretekst do umocnienia kursu złotego

Giełda nie zdradza danych klientów, którzy podłączyli się do testowej wersji WATS. Według naszych informacji są to jednak głównie dostawcy oprogramowania dla branży maklerskiej.

Sami maklerzy przywiązują do tego wydarzenia niewielką wagę. Ich zdaniem założenie, że giełdowy system faktycznie ruszy w listopadzie, wciąż jest nierealne. – Nadal mówimy o wersji testowej, a to wciąż coś innego niż podłączenie się do samego systemu WATS – mówi szef jednego z domów maklerskich.

Od dłuższego czasu branża wskazuje, że prawdziwym przełomowym krokiem będzie udostępnienie przez GPW pełnej dokumentacji systemu WATS. To na razie odwleka się w czasie.

Z ostatnich informacji przekazanych nam przez giełdę wynika, że termin dostarczenia dokumentacji odpowiadającej oczekiwaniom klientów został wyznaczony na koniec kwietnia, a wersja oprogramowania planowanego do uruchomienia w tzw. terminie „Go-Live” (faktycznego oddania systemu do użytkowania) ma być udostępniona do końca I półrocza.

Rynek kapitałowy potrzebuje nowego rozwiązania

W dyskusji na temat nowego systemu transakcyjnego na GPW pojawił się jednak nowy wątek personalny. Według naszych informacji w zarządzie GPW największym zwolennikiem zarówno systemu WATS, jak i uruchomienia go już w listopadzie jest Marek Dietl.

Sęk w tym, że ostatnio akcjonariusze GPW zdecydowali o odwołaniu go ze stanowiska i powołaniu na nie Tomasza Bardziłowskiego (zmiana wejdzie w życie po uzyskaniu przez nowego prezesa zgody Komisji Nadzoru Finansowego).

Zmiany kadrowe na GPW stawiają bardzo duży znak zapytania w rozważaniach, czy giełda nadal będzie robiła wszystko, by system WATS ruszył w listopadzie. A nie brakuje też głosów, że pojawi się jeszcze ważniejsze pytanie: czy GPW nadal będzie realizować ten projekt?

Wszyscy zainteresowani zgadzają się z tym, że system transakcyjny na GPW trzeba wymienić, szczególnie że obecny, czyli platforma UTP, nie jest już rozwijany.

Pomysł, by GPW zbudowała własny system transakcyjny, budził jednak od początku bardzo duże kontrowersje. Pojawiały się liczne opinie, że bezpieczniej byłoby kupić gotowy i sprawdzony system od jednego z zagranicznych dostawców. Giełdzie na budowę autorskiego systemu udało się pozyskać ponad 30 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pierwotny koszt całego projektu szacowano zaś na około 90 mln zł.

Warszawska giełda poinformowała o uruchomieniu i udostępnieniu dla klientów testowej wersji systemu transakcyjnego WATS. To najważniejszy projekt technologiczny realizowany przez GPW od wielu lat. Autorska platforma giełdy ma zastąpić obecny system UTP i stać się nowym sercem całego rynku.

Według nadal obowiązujących założeń ma się to stać w listopadzie tego roku.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Giełda
Lekki powiew optymizmu na koniec tygodnia na GPW
Giełda
Goldman Sachs wciąż kluczowym graczem na GPW
Giełda
Sławomir Mentzen idzie na giełdę. „To moje wielkie marzenie biznesowe”
Giełda
Indeks mWIG40 coraz mocniej nasiąka nową ekonomią
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Giełda
Donald Trump twierdzi, że jak przegra wybory to nastąpi katastrofa
Giełda
Byki łapią oddech. Spokojny początek sesji na GPW