Polowanie na okazje

Po korekcie kursu o wartość dywidendy powstaje luka, którą można wykorzystać, żeby taniej kupić akcje. Czy ta strategia się sprawdza?

Publikacja: 25.08.2023 03:00

Polowanie na okazje

Foto: Piotr Gęsicki

W tym roku spółki giełdowe są wyjątkowo szczodre dla akcjonariuszy. Bez problemu znajdziemy firmy oferujące nawet kilkunastoprocentowe stopy dywidendy. Można wykorzystać te okazje na różne sposoby.

Nie ma reguły

Kurs jest automatycznie korygowany o wartość dywidendy i powstaje wtedy tzw. dywidendowa luka. Część inwestorów czeka na ten moment. Chcą kupić akcje taniej, licząc, że kurs odrobi tę techniczną „stratę”. Czy rzeczywiście warto kupować akcje bezpośrednio po odcięciu dywidendy?

– Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zależy to m.in. zarówno od perspektyw spółki, zachowania kursu akcji przed odcięciem dywidendy czy fazy, w jakiej znajduje się cały rynek. Jest tu duża doza spekulacji rynkowej – mówi Krzysztof Pado, zastępca dyrektora działu analiz DM BDM. Zwraca uwagę, że rynki w długim terminie raczej zyskują na wartości, niż tracą, dlatego rozsądniejszym wariantem może być zbudowanie sobie zdywersyfikowanego portfela spółek dywidendowych i reinwestowanie otrzymywanych dywidend w najbardziej perspektywiczne podmioty.

Również Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas BP, zwraca uwagę na strategię długoterminowego trzymania w portfelu podmiotów zwiększających wypłacane dywidendy i posiadających perspektywy do trwałego wzrostu przychodów i zysków.

Z kolei Sobiesław Kozłowski, szef działu analiz Noble Securities, zwraca uwagę na aspekt podatkowy: część inwestorów indywidualnych preferuje sprzedaż akcji przed odcięciem dywidendy (szczególnie wysokiej) i kupno po odcięciu, ponieważ wolą nie płacić podatku od dywidend i zakładają powrót notowań do poziomu sprzed odcięcia lub mają pozytywne oczekiwania co do wyników spółki w kolejnych kwartałach.

– W ostatnim okresie obserwuję tendencję, że szczególnie notowania małych czy średnich spółek relatywnie dynamicznie dążą do odrabiania dywidendy, choć jest też grono spółek, które widzą większą niż zazwyczaj niepewność perspektyw wynikowych, co powoduje, że odcięcie dywidendy uwiarygadnia lokalne maksimum notowań – podsumowuje Kozłowski.

Dywidendowy krajobraz

Indeks spółek dywidendowych, czyli WIG-div, w ostatnich latach radzi sobie lepiej niż szeroki rynek. Aktualnie WIG-div jest o niemal jedną trzecią wyżej niż 12 miesięcy temu. W tym okresie WIG również zyskał, ale mniej – 27 proc. Do pobicia historycznego maksimum z jesieni 2021 r. indeksowi szerokiego rynku brakuje 9 proc. W przypadku WIG-div sytuacja wygląda inaczej: maksimum zanotował kilka dni temu.

Indeks dywidendowy jest obliczany od 31 grudnia 2010 r. Obejmuje spółki, które w trakcie ostatnich pięciu lat obrotowych regularnie dokonywały wypłaty dywidendy. Obecnie w portfelu indeksu jest 31 firm. Największy, ponad 13-proc., udział ma Budimex. Za nim plasują się: Kęty, PKN Orlen, Asseco Poland, Develia, LiveChat, XTB oraz Dom Development. Pozostałe firmy mają mniej niż 4-proc. udział w indeksie.

Z danych publikowanych przez GPW wynika, że średnia stopa dywidendy, jaką oferują akcjonariuszom spółki notowane na warszawskiej giełdzie w ostatnich latach, utrzymuje się w przedziale 2–4 proc. Rośnie w okresie dekoniunktury (niższe wyceny akcji przekładają się na wzrost stopy dywidendy). I tak np. w 2009 r., podczas dna bessy, stopa sięgnęła 4 proc., a dwa lata wcześniej, u szczytu hossy, wynosiła tylko 2 proc. Dlatego spółki dywidendowe mogą być postrzegane jako ważny element stabilizacji stopy zwrotu z portfela. Nic więc dziwnego, że zyskują na znaczeniu w okresie zawirowań na rynkach.

W tym roku spółki giełdowe są wyjątkowo szczodre dla akcjonariuszy. Bez problemu znajdziemy firmy oferujące nawet kilkunastoprocentowe stopy dywidendy. Można wykorzystać te okazje na różne sposoby.

Nie ma reguły

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
„Wskaźnik Warrena Buffetta” rozgrzany do czerwoności
Giełda
Burzliwa sesja na GPW. Porażka, ale nie pogrom byków
Giełda
WIG20 w ogonie Europy. Kluczowe wsparcie coraz bliżej
Giełda
Rynki reagują na rezygnację Bidena z kandydowania. Koniec handlu Trumpa?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Giełda
GPW odporna na awarię w systemie Microsoftu. Giełda w Londynie nie