Inwestorzy odwrócili się od tej formy lokowania swych pieniędzy. Odpływ netto kapitału wyniósł 55 mld dolarów, był największy od 2016 r. Co więcej, był odwrotnością sytuacji z 2021 r., kiedy doszło do napływu netto 15 mld dolarów — podał HFR. Inwestorzy wycofali 40,4 mld dolarów z funduszy, które obracają akcjami. Ta działalność przysporzyła im łącznej straty 112,5 mld.

Czytaj więcej

Kryptowalutowe imperium DCG pod lupą prokuratury i nadzoru

Wysoka inflacja, agresywne podnoszenie stóp przez banki centralne i rosyjska agresja na Ukrainę nękały światowe rynki w minionym roku, a inwestorzy  musieli poruszać się w warunkach niepewności nie notowanej od lat — pisze Reuter. Jedynymi, którym udało się lepiej byli instytucjonalni gracze, zarobili w tych funduszach 15 mld dolarów.

Działalność samych funduszy przyniosła im napływ 4,3 mld pieniędzy inwestorów wyłącznie z głośno zapowiadanych fuzji i przejęć oraz z kredytowych środków finansowania. Wielkość sektora funduszy spekulacyjnych zwiększyła się w IV kwartale o 44 mld dolarów do 3,83 bln dolarów — podał HFR. Prezydent HFR, Kenneth Heinz uważa, że strategie, które wykazały skuteczność w warunkach skrajnych zmian na rynku będą nadal przyciągać kapitał.