Przypomnijmy, że w opinii szefa giełdy KDPW i KDPW_CCP powinny oferować bardzo tanie usługi, a nie maksymalizować zysk.
– Wszelkie uzgodnienia dotyczące zmiany strategii działania i finansowej grupy kapitałowej KDPW co do zasady podejmujemy w gronie rady nadzorczej i akcjonariuszy, a dopiero później, po uzgodnieniu i wypracowaniu konkretów, informujemy naszych interesariuszy. W tym nietypowym przypadku nie mieliśmy jeszcze takiej możliwości – mówi krótko Iwona Sroka, prezes KDPW.
Giełda posiada jedną trzecią akcji KDPW. Takie same pakiety należą do NBP oraz Skarbu Państwa. Przedstawiciele tych instytucji nie ukrywają, że są zaskoczeni propozycją szefa GPW.
– Propozycja powinna najpierw stać się przedmiotem dyskusji organów statutowych KDPW i Rady Rozwoju Rynku Finansowego, a dopiero potem trafić na łamy prasy – usłyszeliśmy w biurze prasowym NBP. Podobne stanowisko prezentuje MSP. – Merytoryczna dyskusja dotycząca przyszłości rynku kapitałowego, w tym przyszłości infrastruktury, toczy się na różnych forach, w tym na forum Rady Rozwoju Rynku Finansowego. W ramach Rady zostały powołane zespoły robocze, do których zaproszono wszystkich interesariuszy. Powstał m.in. zespół roboczy ds. infrastruktury rynku kapitałowego. GPW jest jego członkiem i uczestniczy w dyskusji. Zespół jest właściwym miejscem do jej prowadzenia – uważa Agnieszka Jabłońska-Twaróg, rzecznik MSP.
Opłaty giełdowe to od zawsze bardzo wrażliwy temat. Maklerzy od dawna zarzucają giełdzie, że dba tylko o własny interes, a stawki giełdowe w Polsce należą do najwyższych w Europie. Na razie nic nie wskazuje, aby GPW zdecydowała się na obniżki. Zdaniem Maciejewskiego to nie giełda, ale KDPW powinien obniżyć opłaty. – Z ankiety, którą izba ostatnio przeprowadziła, wynika, że w kosztach transakcyjnych, jakie oddajemy na rzecz infrastruktury rynku w Polsce, aż dwie trzecie przypada dla GPW, a tylko jedna trzecia na KDPW. Większe pole do obniżek widzimy na GPW, która zamiast ekspansji międzynarodowej mogłaby w ten sposób zwiększać konkurencyjność krajowego rynku kapitałowego z korzyścią dla swoich akcjonariuszy i krajowej gospodarki – mówi Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.