Pierwsza sesja nowego półrocza w Warszawie rozpoczęła się od wzrostów. Skala zwyżek nie jest jednak oszałamiająca. WIG20 zaczął sesję nieco ponad 0,1 proc. powyżej zamknięcia wczorajszej sesji. Wzrostami dzień zaczęło większość europejskich giełd. Niemiecki DAX rósł na starcie 0,2 proc. Niewiele więcej zyskiwał francuski CAC40.

Inwestorzy zadają sobie pytania co przyniosą kolejne miesiące również na Wal Street. W ostatnich kwartałach optymizm nie opuszczał graczy. S&P 500 zanotował szósty kwartalny wzrost z rzędu, co jest najdłuższą tego typu serią od 1998 r. Zamknięcie czerwca upłynęło pod znakiem niewielkich ruchów. Dow Jones Industrial spadł o 0,15 proc., zaś S&P 500 zniżkował o 0,04 proc.

Ze zmiennym szczęściem radziły sobie giełdy azjatyckie. Z pewnością do udanych sesję mogą zaliczyć inwestorzy w Japonii. Tamtejszych Nikkei225 zyskał ponad 1 proc. Nieco słabiej było na innych rynkach. Sensex rósł o prawie 0,5 proc. jednak już chociażby Kospi był niecałe 0,3 proc. pod kreską.

Dzisiejsze notowania w Europie powinny zdominować odczyty indeksów PMI dla przemysłu. Zaraz po rozpoczęciu handlu poznaliśmy wartość tego wskaźnika w Polsce. Wyniósł on.50,3 wobec oczekiwanych 51,4 pkt. W pierwszej części dnia poznamy jeszcze analogiczne dane z Niemiec oraz całej strefy euro. Przed południem poznamy także poziom bezrobocia w Eurolandzie. Po południu tradycyjnie czekają nas odczyty ze Stanów Zjednoczonych. O 16 publikowany jest indeks ISM przemysłu. Dla porządku odnotujmy, że w nocy napłynęły także dane z Chin. Odczyt PMI Chińskiej Federacji Logistyki i Zaopatrzenia wyniósł 51 pkt i okazał się on zgodny z prognozami. Blisko oczekiwań był też PMI przygotowywany przez Markit Economics. Wyniósł 50,7 pkt. wobec prognozy na poziomie 50,8 pkt.

Spośród spółek naszego rynku warto zwrócić dziś uwagę na Amicę. Firma podała informację, że złożyła ofertę na zakup aktywów w ramach postępowania upadłościowego Fagor Electrodomésticos Soc. Cooperativa