Ekonomistom takich instytucji jak Morgan Stanley (Vincent Reinhart), Goldman Sachs (Jan Hatzius), czy Bank of America (Ethan Harris) nie dane będzie uczestniczyć w wydarzeniu, które , jak to bywało poprzednio, może zapowiadać przełom w polityce Rezerwy Federalnej. Wiodącym tematem trzydniowej konferencji, która rozpocznie się 21 sierpnia 2014 r. będzie dynamika rynku pracy.
Uczestnictwo w tym wydarzeniu dla ekonomistów dużych banków było wielką sprawą, wskazuje John Makin, wykładowca w waszyngtońskim American Enterprise Institute, który był gościem większości spotkań w Jackson Hole, jakie odbyły się w ostatnich dwudziestu latach. - Pierwszoplanowymi uczestnikami ekonomicznego sympozjum w Jackson Hole zawsze byli centralni bankowcy - twierdzi Diane Raley, rzeczniczka Fedu z KLansas City, która nie skomentowała tegorocznej listy gości. W e-mailu jednak napisała, że rozdysponowanie pozostałych dostępnych miejsc zmienia się co roku, kiedy dobiera się uczestników sympozjum pod kątem ich potencjalnego wkładu w dyskusję, której głównym tematem teraz będzie rynek pracy.
Wykluczenie przedstawicieli Wall Street może być skutkiem konfliktu między szefami niektórych oddziałów regionalnych Fedu bardziej zaniepokojonych luźną polityka pieniężna Fedu niż jego waszyngtońskie kierownictwo, włącznie z prezesem Janet Yellen, twierdzi Pippa Malmgren, założycielka londyńskiej DRPM Group, która w tym roku też nie będzie gościem konferencji w Jackson Hole. Co ciekawe „w pełni popiera niezaproszenie głównych ekonomistów największych beneficjentów ilościowego luzowania" polityki pieniężnej, czyli comiesięcznego skupu obligacji z rynku przez amerykański bank centralny. Ta była doradczyni ekonomiczna prezydenta George'a W. Busha uważa, że to osłabi poparcie dla obozu Janet Yellen a jej oponentom stworzy większą możliwość zaprezentowania swoich argumentów. Esther George, szefowa Fedu z Kansas City, powiedziała niedawno, że różne wskaźniki ekonomiczne sugerują, że Fed „już powinien podnosić stopy procentowe" z poziomu bliskiego zera. W 2013 r. aż siedem razy na posiedzeniach Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) amerykańskiego banku centralnego nie zgadzała się z dominującym poglądem argumentując, że dodatkowa stymulacja może skłonić uczestników rynku do podejmowania nadmiernego ryzyka. W 2014 r. Esther George nie bierze udziału w głosowaniach na forum FOMC.