Aktualizacja: 10.04.2015 17:12 Publikacja: 10.04.2015 17:12
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek
Cztery z rzędu wzrostowe sesje dla indeksu WIG20 bardzo rozpaliły nadzieje inwestorów na to, że nasza giełda nadrobi wreszcie dystans do głównych rynków naszego kontynentu, na których zwyżki liczone od początku roku przekraczają już 20 proc. Tymczasem indeks naszych blue chipów wciąż jest na 5-proc. plusie. Nieco lepiej radzą sobie jedynie mWIG40 i sWIG80.
Początek piątkowych pozwalał oczekiwać, że będzie to kolejny, bardzo udany dzień w Warszawie. Główne indeksy wystartowały na niewielkich plusach. Podobnie nieźle radziły sobie giełdy w Londynie, Paryżu i Frankfurcie gdzie byki do większej aktywności zachęcały lepsze od zakładanych dane o lutowej produkcji przemysłowej we Francji, Hiszpanii i Czechach. W kolejnych godzinach podejście do akcji w na Zachodzie i Polsce było już jednak zupełnie inne. O ile na pierwszych z rynków popyt naciskał coraz mocniej, co pozwoliło rynkom ustanawiać wieloletnie maksima, to na GPW indeksy ledwo utrzymywały się nad kreską a chwilowo spadały nawet w strefę ujemną. Sytuacji nie zmienił nawet zielony początek sesji w Nowym Jorku. Przypieczętował, że przed godz. 17 niemiecki DAX rósł o 1,5 proc., brytyjski FTSE250 o 0,5 proc. a francuski CAC40 o 0,3 proc. W Warszawie aż do zamknięcia ważyło się tymczasem, czy ostatnią w tym tygodniu sesję indeksy zakończą na plusie czy na minusie.
Piątek na GPW stał pod znakiem rekordów. WIG20 ustanowił nowy rekord hossy., WIG, mWIG40 oraz sWIG80 ustanowiły...
WIG, mWIG40 oraz sWIG80 podczas czwartkowej sesji ustanowiły nowe historyczne rekordy. Na plusie, niemal przez c...
Po wczorajszych znacznych spadkach, ale i kontrze pod koniec sesji, w środę główne warszawskie indeksy rosną. Pu...
Choć na większości europejskich rynków jest dziś w miarę spokojnie, to na krajowych inwestorów najwyraźniej padł...
W pierwszym kwartale w Europie przeprowadzono więcej IPO niż rok temu. W statystykach mocno zaznaczyła się polsk...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas