Samorządom po raz kolejny ułatwiono wzięcie dotacji z programu „Innowacyjna gospodarka" na walkę z wykluczeniem cyfrowym, które rozdziela Władza Wdrażająca Programy Europejskie. Mogą się o nie ubiegać gminy, powiaty oraz ich związki, a także samorządy w konsorcjach z organizacjami pozarządowymi.
Granty te mają na celu zapewnienie dostępu do sieci internetowej mieszkańcom cyfrowo wykluczonym z powodu trudnej sytuacji materialnej lub niepełnosprawności. Samorządy mogą pozyskać dotacje m.in. na całkowite lub częściowe pokrycie kosztów dostępu do Internetu w gospodarstwach domowych lub pokrycie kosztów dostarczenia, instalacji oraz serwisowania sprzętu komputerowego i niezbędnego oprogramowania.
Obawy lokalnych władz
Podział tych dotacji jest opóźniony, choć ostatnio, dzięki wprowadzaniu kolejnych ułatwień objawiających się przede wszystkim stałym rozszerzaniem grup ostatecznych odbiorców pomocy, znacznie przyspieszył.
Na początku podziału tych grantów (są rozdzielane od 2008 roku) samorządy były wobec nich nieufne, bo obawiały się, że projekty, w których finalnie pomoc jest kierowana do grup społecznie wrażliwych (zwykle są to osoby o najniższych dochodach czy bezrobotne, borykające się też z innego rodzaju kłopotami, np. rodzinnymi), mogą ostatecznie obciążyć ich budżety.
Dlatego aby bardziej zainteresować samorządy, wprowadzono ułatwienia w dostępie do tych dotacji. Najpierw rozszerzono grupy odbiorców wsparcia o rodziny zastępcze, rodziców samotnie wychowujących dzieci i rodzinne domy dziecka. W ubiegłym roku umożliwiono też wyposażenie w sprzęt komputerowy szkół, bibliotek i placówek opiekuńczo-wychowawczych.