Trwa prawdziwy wyścig z czasem przy budowie Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej (SSPW) finansowanej z pieniędzy unijnych. To największa dotowana inwestycja teleinformatyczna realizowana w Polsce. Jej wartość to prawie 1,5 mld zł, z czego ponad 1 mld zł to dofinansowanie z programu operacyjnego „Rozwój Polski wschodniej".
Z najświeższych danych dotyczących przedsięwzięcia wynika, że pięć wschodnich województw (lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie), w których powstaje sieć, zbudowało jej już ponad 6000 km. Przekroczono więc połowę budowy, tyle że do jej zakończenia został już tylko niecały rok.
Wszystkie inwestycje wspierane dotacjami z budżetu UE na lata 2007–2013 muszą być zakończone i rozliczone do końca 2015 r. W przypadku sieci termin jest jeszcze krótszy, bo według aktualnych planów ma ona powstać do końca października 2015 r.
Do tego czasu na terenie pięciu województw ma powstać łącznie ponad 10 tys. km sieci światłowodowej i ponad 1 tys. tzw. węzłów szkieletowo-dystrybucyjnych.
Pogoń za planami
Podczas ostatniego, 17. już posiedzenia tzw. komitetu sterującego ds. sieci podsumowano dotychczasową realizację jej budowy. Dotychczas wybudowano odcinki sieci o łącznej długości 6008 km, z czego: 1533 km w województwie warmińsko-mazurskim, 2273 km w lubelskim, 1075 km w podlaskim, 654 km w świętokrzyskim i 473 km na Podkarpaciu. Oznacza to, że nie wszystkie regiony wykonały plany.