Temu, aby województwo podkarpackie stawało się coraz bardziej innowacyjne, mają służyć m.in. takie przedsięwzięcia jak II etap rozbudowy Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT), które sfinansowano z programu operacyjnego „Rozwój Polski wschodniej", oraz projekt pod nazwą Uniwersyteckie Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej sfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007–2013.
Kurs na innowacje
Centrum to największe dofinansowane pieniędzmi europejskimi z okresu 2007–2013 przedsięwzięcie Uniwersytetu Rzeszowskiego. Placówka specjalizuje się w takich zagadnieniach, jak: technologia i inżynieria wytwarzania materiałów dla przemysłu, robotyka, informatyka i matematyka stosowana oraz prognozy finansowe, gospodarcze i społeczne.
– W laboratoriach zespoły badawcze prowadzą badania podstawowe i aplikacyjne, które później we współpracy z przemysłem przyczynią się do powstania nowych technologii – podkreśla prof. Czesław Puchalski, prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej Uniwersytetu Rzeszowskiego. W ramach centrum wybudowano kilka różnych specjalistycznych laboratoriów, w tym m.in.: laboratorium sterowania układów mechanicznych i elektrycznych, laboratorium badań i kontroli środowiska oraz laboratorium technologii materiałów dla przemysłu. Centrum kosztowało 135,8 mln zł, z czego prawie 115 mln zł to dofinansowanie z programu regionalnego Podkarpacia na lata 2007–2013.
Z kolei rozbudowa Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego oznacza uzbrojenie pod przyszłe inwestycje 51 ha terenów w Jasionce, budowę laboratoriów, które będą działać przy rzeszowskich uczelniach: Politechnice Rzeszowskiej oraz Uniwersytecie Rzeszowskim, a także wybudowanie i uruchomienie na strefie S1, zrealizowanej w ramach I etapu budowy parku, nowoczesnego inkubatora technologicznego wraz z centrum obsługi PPNT.
Inwestycja ma posłużyć poprawie zdolności konkurencyjnej już istniejących na Podkarpaciu podmiotów oraz jako narzędzie przyciągania nowych inwestorów do lokowania działalności w regionie. Wpłynie to na utworzenie nowych miejsc pracy i oddziaływać będzie na wchłanianie przez przemysł i usługi wysoko wykwalifikowanych absolwentów. Inwestycja przyczyni się też do zmniejszenia bezrobocia na lokalnym rynku pracy.