Chodzi o środki z unijnego instrumentu podziału ryzyka (RSI). O pieniądze z niego mogą ubiegać się instytucje finansowe (w tym banki) zarejestrowane i działające w 41 państwach (kraje UE i stowarzyszone).
Obecnie w programie bierze udział 19 pośredników finansowych z 12 państw. Pośrednicy ci konkurują o pieniądze bezpośrednio w Komisji Europejskiej i EFI.
W ramach instrumentu podziału ryzyka Europejski Fundusz Inwestycyjny zapewnia gwarancje dla banków i instytucji leasingowych udzielających finansowania małym i średnim firmom. W razie ich niewypłacalności gwarancja unijna pokrywa 50 proc. niespłaconej części każdego kredytu. Gwarancja ma charakter portfelowy i obejmuje kapitał oraz odsetki. W efekcie banki i leasingodawcy udzielają preferencyjnych kredytów i leasingu przedsiębiorcom.
W Polsce po pieniądze z instrumentu podziału ryzyka sięgnęły dotychczas tylko trzy instytucje. Są to Bank Pekao (jako pierwszy w Polsce), Raiffeisen-Leasing Polska (jako pierwsza instytucja leasingowa w Europie) i Deutsche Bank PBC. Teraz przez najbliższe dwa lata oba banki oraz instytucja leasingowa będą mogły finansować koszty inwestycji innowacyjnych przedsiębiorców.
Chodzi o inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne oraz dostarczenie kapitału obrotowego. Przedsiębiorcy mogą sięgnąć po wsparcie w walucie krajowej lub w euro o równowartości od 25 tys. euro do 7,5 mln euro na okres od 2 do 7 lat.