Dzięki tym inicjatywom liczymy, że pieniądze europejskie łatwiej trafią do samorządów i przedsiębiorców. MRR we współpracy z resortami wdrażającymi fundusze europejskie zidentyfikowało najważniejsze działania, które składają się na kompleksowy projekt przyśpieszający realizację programów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
[srodtytul]Zaliczki dla wszystkich[/srodtytul]
Zasadnicza zmiana, która obowiązuje od 12 lutego, to rozszerzenie katalogu podmiotów mogących korzystać z zaliczek na projekty. Nowelizacja rozporządzenia uprawnia do korzystania z zaliczek wszystkich beneficjentów, nie wyłączając przedsiębiorców. Dla projektów, w których środki będą przekazywane w formie zaliczki, podniesiona została wartość progu zabezpieczenia w formie weksla in blanco na 4 mln zł. Wprowadzone zostały również przepisy umożliwiające beneficjentom z podsektora rządowego wypłacanie zaliczki wykonawcom bez ustanowienia i wniesienia przez nich zabezpieczenia, gdy wartość zaliczki nie przekracza 5000 zł. Chcemy również zapewnić szersze wykorzystanie zaliczek przez samorządy terytorialne, co ograniczy konieczność finansowana projektów z innych źródeł.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaproponowało również mechanizmy motywujące do przyspieszania wydatkowania środków unijnych. Zdecydowano się wprowadzić elementy konkurencji między programami operacyjnymi, w ramach których sukces w szybkim i efektywnym wdrażaniu będzie oznaczał uzyskanie dodatkowych środków pochodzących ze specjalnie utworzonej tzw. krajowej rezerwy wykonania, liczącej 1,3 mld euro. Samorządy mogą się starać o dodatkowe środki z puli dla RPO, na którą przypada ponad 500 tys. euro. Kwota ta posłuży na wzmocnienie samorządów najsprawniej realizujących swoje programy.
[srodtytul]Łatwiej dla dużych[/srodtytul]